Yorgunluk ve Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yorgunluk ve Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Yorgunluk ve Uykusuzluk, Kimi zaman aşırı yorgunluğundan ardından durduk yerde uyku ve halsizlik hissi oluşur. Bazı kişilerde devamlı yorgunluk hissine daha çok rastlanmaktadır. Bu durum genelde kansızlıktan kaynaklanmaktadır. Yorgunluğun yanı sıra uyuma isteği ile sanki her an bayılacakmış hissiyatı oluşmaktadır.


Sürekli Yorgunluk ve Uyku Hali


Kişinin gün içerisindeki işlerini yapmasına engel olarak kişinin hayatını oldukça olumsuz şekilde etkilemektedir. Devamlı hissedilen yorgunluğun önüne geçmek için aslında çok da zor değildir. Ancak yorgunluk hali ve dolaylı olarak hissedilen uyku halinin birçok nedeni bulunmaktadır. Olumlu sonuçlar için yapılması gereken ilk şey rahatsızlığın sebebi araştırılarak sebebe göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır.


Yorgunluk ve Uykusuzluk Neden Olur?İdrar Yolu Enfeksiyonu


İdrar yolunda oluşan enfeksiyon kendisini idrar yapma anında yanma ile sık, sık tuvalet ihtiyacı duyma gibi belirtilerle gösterir. Devamlı uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri de idrar yolunda oluşan enfeksiyonu işaret etmektedir. İdrar yolunda oluşan enfeksiyon genelde korunmasız bir şekilde cinsel ilişki sonunda görülür. Vajinaya bulaşan bakterilerin artması ve birikmesi ile bu bölgede enfeksiyon rahatsızlığı oluşur. Bu neden ile genital bölgenin temizliğine çok dikkat edilmelidir. İdrar yolunda oluşan enfeksiyonda genelde ilaç tedavisine başvurulmaktadır. İlaç tedavisi ile devamlı uykusuzluk ve yorgunluk hissi de zamanla geçmektedir.


Aşırı Kafein Tüketimi

Çoğu zaman enerji desteğine veya aşırı bastıran uykunun kaçması için kafeinli içecekler içilir. Ancak kimileri aşırı tüketilen kafeinli içecekler tam tersi etki göstererek halsizliğe ve yorgunluğa sebep olmaktadır. Kafein içeren kola, çikolata, kahve ve çay gibi gıda ürünlerinin az seviyede tüketilmesi yorgunluk hissine engel olmaktadır.


Kansızlık

Kansızlık rahatsızlığından dolayı devamlı uyku hali ile yorgunluk şikâyetine oldukça fazla rastlanılmaktadır. Özellikle bayanlarda bu durum erkeklere göre daha fazla görülür. Adet döneminin normalinden daha fazla sürmesi ve kanamanın yoğun olması kadında kansızlığa yol açar. Bu sebep ile özellikle de adet döneminde bayanlarda aşırı halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. Âdet kanaması haricinde demir eksikliği ve B12 vitaminin eksikliği gibi durumlarda kansızlığa yol açmaktadır. Kansızlıktan kaynaklanan yorgunluk hissinin tedavi yöntemi için öncelikle kansızlığa neyin yol açtığı araştırmalıdır. Kansızlığa sebep olan faktörler değerlendirildikten sonra tedavi sürecine geçilmelidir. B12 vitamini ve demir eksiliğinden dolayı rahatsızlığa engel olabilmek için çeşitli birçok ilaç tedavileri uygulanmaktadır.


Tiroit Bezi Rahatsızlıkları

Tiroit bezinde oluşan rahatsızlıklar ile tiroit bezinin oldukça yavaş çalışması devamlı yorgunluk ve uykusuzluğa sebep olmaktadır. Tiroit bezinin az salınım üretmesi ve yapması durumunda oldukça fazla rastlanır. Bu rahatsızlığın tedavisi için öncelikle kan testi yapılarak kanda bulunan T3 ile T4 tiroit bezi hormonlarının değerleri incelenmektedir. İncelenen değerlerin sonucunda tanı konularak tedavi sürecine başlanır.

Eğer devamlı yorgunluk ve uyku hali problemi yaşamakta iseniz bu durum çeşitli birçok rahatsızlıktan kaynaklanabileceğinden dolayı mutlaka uzmana başvurmalısınız. Özellikle de gün içerisinde işlerinizi ve aktivitelerinizi yapmanıza engel olacak bir şekilde şiddeti hissedilen yorgunluk hali kesinlikle ama kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Yorgunluk ve Uykusuzluk Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Zararları Nelerdir?

Uykusuzluk Zararları Nelerdir?

Yorgunluk ve Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Yorgunluk ve Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Problemi Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Problemi Belirtileri ve Tedavisi