Uykusuzluk Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Uykusuzluk Zararları Nelerdir?

Uykusuzluk zararları, Uzun süre uykusuzluk kalmak kişinin ruhsal hem fiziksel sağlığını bozmaktadır. Uykusuzluk cinsel ilişkilerinize, hafıza bozukluğuna, dış görünüşe ve ruhsal sağlığınızı etkiliyor. Uzun süreli bir uykusuzluk baş ağrısına sebep olur. Uzun süre bir uykusuzluk zamanla birçok sorun yaratır. Uykusuz kaldığımız için birçok sorunlar oluşur. Her gün birçok kazalar oluşur. Bunlara sebep olanlardan biri de uykusuzluktur. Uykusuz kişilerde dikkat kaybı yaşanır. Uykusuzluk insanın düşünme yeteneğini ve öğrenme kabiliyetlerimiz üzerine büyük bir etkiye sahiptir. İyi bir uyku uyumayanlar ve uykunuzu iyi alamazsanız bir problemi ya da bir soruyu iyi düşünerek çözemezsiniz. Uykunu her bir aşaması beynin bir kısmını kontrol etmektedir. Uykusuzluk insanın hafıza kaybına da yol açar. Eğer iyi uyumazsanız bir önceki gün öğrendiklerinizi ve yaşadıklarınızı unutabilirsiniz.

Uykusuzluk insanda sağlık sorunlarında yaşatabilir, örneğin;
 • Kalp sorunlarına
 • Kalp krizine
 • Kalp yetmezliği oluşmasına
 • Kalp ritim bozukluğu ve çarpıntının oluşmasına
 • Yüksek tansiyon hastalıklarına
 • Beyin kanaması
 • Diyabet gibi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olur.
Eğer böyle bir rahatsızlık olursa hemen Uzman doktorla danışın ve kendinize daha çok zaman ayırmaya çaba gösterin.


Uykusuzluğun zararları nelerdir?

 • Uykusuzluk cinsel sorunlarda etki eder. Bunlar yorgunluk, enerji eksikliği ve yüksek tansiyonun birleşmesi olarak görülür. Uzman doktorlara göre erkeklerde uzun süre uykusuzluk testosteron seviyesini düşürmektedir.
 • Uykusuzluk uzun süre boyunca devam ederse depresyona yol açar. Eğer uzun süre çalışıp dinlenmiyorsanız depresyona girebilirsiniz. Depresyona girdiğinizi hissediyorsanız hemen Uzman bir doktora danışıp yardım alın.
 • Uykusuzluğun etkileri saymakla bitmez bunlardan biri ise cilt yaşlanmasıdır. Eğer uzun süre uykusuz kalırsanız cildiniz zarar görüp yıpranabilir uykusuzluk kronik bir hale geldiği zaman ciltte kırışıklıklar ve göz altındaki halkalar ve morluklar çıkmaya başlar. Uykusuz kaldığımızda strese gireriz. Strese girdiğimiz zaman ise cildimizde kırışırlar meydana çıkıyor.
 • Unutkanlık en çok uykusuzluk sebep olur. Eğer çok uykusuz kalırsanız unutkanlığa yol açar. İyi uyursanız kendine zaman ayırırsanız hafızanız daha güçlü kalır.
 • Uykusuzluk gece geç saatlere kadar çalıştığımız için her dakika bir şeyler yeriz ve bu da kilo alamaya yöneliktir. Geç saatler kadar çalışır ve yağlı şeyler yenilir ve kilo alınır. Uykusuz kalırsak en çok yağlı ve karbonhidrat yiyeceklere olan isteği artırıyor ve kilo alıyoruz. Bu kilo en çok kadınlarda strese sokuyor.
 • Uykusuzluk bazen ölüm riskinde yol açabilir. Eğer uzun süre uykusuz kalırsak kalp krizi geçirip ölebiliriz. Uzun süre uykusuz kalırsak zaman zaman alıştıklarını söylerler. Buda uykusuzluk çeken kişilerin yanıldığını en büyük noktadır. Onlar bunları böyle düşünürken aslında enerji kaybedip ölüm riskini arttır. Kısacası uykusuzluk birçok ciddi yönleri olduğundan biraz ciddiye alıp ve bir an önce önlem almaya bakın durumunuz dahada kötüleşirse Uzman doktorlara yönelebilirsiniz

Uykusuzluk Zararları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uykusuzluk Zararları Nelerdir?

Uykusuzluk Zararları Nelerdir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

Uykusuzluğa İyi Gelen İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uykusuzluğa İyi Gelen İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uykusuzluk Problemi Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Problemi Belirtileri ve Tedavisi