Uykusuzluk Duası Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Uykusuzluk Duası Okunuşu ve Anlamı

Uykusuzluk duası; Bir çoğumuz gece yastığa başını koydu mu hemen dalar uyur fakat bir çoğumuzda sağa dön sola dön bir türlü uyuyamayız. Genelde bir rahatsızlık veya hastalık durumlarında uyumakta güçlük çekeriz fakat bezen fiziki hiçbir hastalığımız yokken de uyku uyuyamadığımız zamanlar olabiliyor. Genelde bebekler veya çocuklarda uykusuzluk orunu görülse de biz yetişkinlerde son yıllarda sık sık uykusuzluk çektiğimiz konusunda şikâyetlerimizi dile getiriyoruz. Bir çoğumuz bu şikâyetlerimiz için psikolog kapılarını aşındırıyoruz. Bir çoğumuzda her derdin Allah'tan geldiğine inanıp bunun bir hastalık olmadığını düşünüm uykusuzluk için dua etmeyi tercih ediyoruz. Uykusuzluk genelde stresten veya kafaya bir olayı fazla takmaktan gelen bir problemdir. Buna psikolojik de diyebiliriz. Uykusuzluk problemi çeken kişilerin birçoğunun mutlaka aşmakta güçlük çektiği bir sorunları bulunmaktadır. Bunun ilacı tabi ki Allah'ı Teâlâ dadır. Bu nedenle uykusuzluk için dua etmekte büyük fayda vardır.

Uykusuzluk duası okumak için neler yapmak gerekir; Uykusuzluk için okunacak dua cuma günü başlanılması gerektiğini belirtip nasıl yapılması gerektiğine geçelim. Öncelikle gusül gerektiren bir durumda iseniz. Gusül abdest almak gerekir. Yok gusül abdestiniz var ise normal namaz abdesti alıp 70 adet tövbe istiğfar çekip duaların kabulü için iki rekât nafile namazı kılıyoruz. Daha sonra Besmele'i Şerifi 3 defa, Ayete'l-Kürsi 3 defa, Vela Yeüdühü Hıfzıhüma 3 defa okuyoruz. Bu ayetler sayesinde korktuğumuz ve bizleri uykumuzdan eden düşüncelerden emin olup korkularımızı yeniyoruz. Daha sonra uykusuzluk için edeceğimiz dua geçiyoruz. Birbirine bağımlı olarak Yedi gün duamızı ettik mi Allah'ın izni ile uykusuzluk problemimiz ortadan kalkıyor.


Uykusuzluk duası

  • Cuma günü; 1000 Defa Allah" ismini tespih ediyoruz.
  • Cumartesi günü; 1000 defa La İlahe illallah" Tespihini çekiyoruz.
  • Pazar günü; 1000 defa Ya hayyü ya kayyüm" tespihini çekiyoruz.
  • Pazartesi günü; 1000 defa La havle vela kuvvete illa billahil Aliyyil azıym" tespihini çekiyoruz.
  • Salı günü; 100 defa Cezallahü anna seyyidina Muhammeden ma hüve ehlühü" tespihini çekiyoruz.
  • Çarşamba günü; 1000 defa Estağfirullahel azıym" tespihini çekiyoruz.
  • Perşembe günü; 10001 defa Sübhanellahi ve bi hamdihi" tespihini çekiyoruz.
Duaya geçmeden önce belirtmek gerekir ki bu tespihleri çekmeye başlamadan önce mutlaka yapılması gerekenlere sadık kalıyoruz. İlk günden sonraki günler bir fatiha ve üç ihlas okuyup tespihe başlayabiliriz. Ameller niyetlere göredir bu nedenle biz niyetimizi alıp bütün kalbimizle inanarak dua etmeliyiz. Bu şekilde yapılan dua Allah'ın izni ile kabul olunur.

Uykusuzluk duası etmek için abdest alıp yata girildiğinde kıbleye dönüp oturarak ellerimizi açarak bir Fatiha üç İhlas ve bir Ayete'l kürsi okuduktan sonra Ey Rabbım sen her şeyi gören ve bilensin bizlerin içimizde ne yaşadığımızı sen biliyor ve derdimizden anlıyorsun Bizlere derman ve dayanma gücü ver hastalıklarımıza şifa dertlerimize deva ver. Allah'ım içerisinde bulunduğum uykusuzluk hastalığından sana sığınır senden medet dilerim. Allah'ım tüm Müslüman din kardeşlerimle birlikte ailemi ve beni sağlık ve sıhhate kavuştur. Sen her şeye kadirsin. Subhane rabbike Rabbil izzeti amma yesifun, vesslamun alel mürselin, velhamdülil lahi rabbil alemin amin. Duaların kabulü için Fatiha. Deyip Fatiha'yı okuyoruz ve sağ tarafımıza yatıp uyuyoruz. Allah'ın izni ile uykusuzluk problemi diye bir sorunumuz kalmıyor.

Ayrıca Bir sürahi suyun içerisine 123 defa Yasin'i şerifi okuyalım ve Yasin'i şerifin 7 ayeti Mübin ile bitiyor ve bu kısımlarında suyun içerisine hu diyerek üfleyelim. Buna başlamadan önce her zaman olduğu gibi bir Fatiha üç İhlası şerif okuyalım Bunu bir günde okumak mümkün olmadığı için ara ara okuyarak tamamlayabiliriz. Daha sonra bu suyu yemeklerimize veya içeceklerimize karıştırarak da tüketebiliriz. Ayrıca Yasin'i şerif Kuran'ın Kalbidir. Bu nedenle ne niyetle okunursa okunsun Rabbim geri çevirmeyecektir. Ancak Allah'ın huzuruna temiz kalp ve tam teslimiyetle durmak gerekir. Ayrıca bu suyu uyku uyumayan ve huysuzlanan bebeklerimize de verebiliriz. Ailede herkes tüketebilir. Rabbim Cümlemize acil Şifalar versin. Min.

Uykusuzluk Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uykusuzluk Zararları Nelerdir?

Uykusuzluk Zararları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uykusuzluk Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?