İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

İbrahim Saraçoğlu uykusuzluk, Uykusuzluk tıp dilinde insomnia olarak anılan bir rahatsızlıktır. Uykusuzluk sorunu kişinin uykuya geçişte veya uykusunu devam ettirmekte zorluk çekmesine denir. Bazı durumlarda uykunun kişiyi dinlendirme bakımından yeterli olmadığı durumlarda uykusuzluk denir. Uykusuzluk ağrılı bir rahatsızlıktır. Kullanılan bazı ilaçlar, bazı rahatsızlıklar, duygusal sıkıntılar, stres, sosyal ilişkilerde problem, depresyon, uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu kişinin hayat kalitesini düşürür. Uyumak isteyen kişi yatağa gitmeden önce sorunlarını çözmelidir. Eğer çözemiyor ise bu problemlerden uzaklaşmaya ve unutmaya çalışmalıdır. İbrahim Saraçoğlu uykusuzluğun altında yatan en önemli problemin psikolojik sebeplerden olduğunu söylüyor.


Uykuya dalma sürecinde yardımcı olacak ve bizi rahatlatacak bazı önerilerde bulunalım

  • Limon melisa, Hafif uykusuzluk sorunlarında veya orta derece uykusuzluk sorunlarında limon melisa etkilidir. Uykuya kolay dalamayan kişilerde yardımcı olur. Yemekten sonra içerseniz rahatlatır. Yatmadan yarım saat önce içerseniz güzel bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.
  • Karabaş çayı, Kişi sinirsel bir uykusuzluk çekiyorsa karabaş otu içmesini İbrahim Saraçoğlu önermektedir. Karabaş otu uyku problemlerinde çok güzel bir nimettir. Karabaş otu akşam yatmadan önce demlenip süzülür ve suyu içilir. Karabaş otu başak şeklindedir ve bu başaklardan bir öğün içilmek için 5 6 adet yeterli olacaktır. Aktarlardan karabaş otunu temin edebilirsiniz.
  • Yatağınızın yönünü değiştirin, İbrahim Saraçoğlu uykusuzluk problemi yaşayan insanların yatakların yönünü değiştirdikleri takdirde bu sorundan kurulabileceklerini söylemektedir. Bunun için yatağın yönü 60 derece kadar değiştirin ve hangi pozisyondayken uykusuzluk sorunu geçiyor ise yatağınızı o pozisyonda sabitleyin. Eğer bu çözüm olmazsa farklı mekanlarda uyumayı deneyin.
  • Yün yatak, Yün yatağın en güzel özelliklerinden birisi kışın sıcak tutup yazın serin tutmasıdır. İbrahim Saraçoğlu yün yatağı tavsiye ederken kendisinin de yün yatak kullandığını söylemiştir. Yün yatağı önermesinin nedeni ise modern yataklarda bulunan spiral indüksiyon bobinidir. Yataklarda bulunan bu madde televizyon ve radyo dalgaları gibi birçok dalgayı sizin bulunduğunuz bölgeye topluyor. Bu dalgalar sizin uykusuzluk problemi çekip uykusuzluk problemi yaşamanıza sebep oluyor.
  • Lavanta, Lavanta yağı uçucu yağ ve kokusu sayesinde kişiyi rahatlatır. Bu sayede kolay uykuya dalmasını ve uykusunu devam ettirmesini sağlar. Bir avuç lavanta çiçeği ince bir koton bezin içerisine konulur ve yastığın içerisine yerleştirilir. Uyurken solunacak lavanta kokusu kişiye iyi gelecektir. Ayrıca evde lavanta çiçeği yetiştirme imkânınız var ise bu da uykusuzluğunuza iyi gelecektir. Eğer çiçek yetiştirme şansınız yok ise bir miktar lavantayı kısık ateşte su ile kaynatın bulunduğunuz ortamları ağzı açık bir şekilde bırakın. Buharı ortamı ferahlatacak kokusu sizi rahatlatacaktır.

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uykusuzluk Zararları Nelerdir?

Uykusuzluk Zararları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Uykusuzluğa İyi Gelen Şeyler?

Uykusuzluğa İyi Gelen Şeyler?

Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi