Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir, Uykusuzluk artık çağımızın yegâne hastalıklarından bir tanesidir. Uykusuzluğun temelinde aslına kişinin psikolojik etmenlerden kaynaklı nedenler yatmaktadır. Bunun yanında bir kısım fiziksel ve çevresel nedenlerden kaynaklı olarak insanların uykusuzluk problemiyle karşı karşıya kaldığı görülmüştür. Bu durumu yaşayan kişiler gündüz sürekli göz kapakları kapanmak ister gece ise yatağa başını koyduklarında iç benlikten gelen uyku oluşmaz. Kimi hastalar uyumak isterseler de uyuyamazlar sadece başını yastığa koyulduğunda sadece -2 dakika kadar bir uyku hali yakalansalar da bu durum kişinin ihtiyacını karşılamak da yeterli değildir. Hakeza yapılan araştırmalarda uykusuzluk rahatsızlığı çeken bir kimsede çoğunlukla sinirli, asabi, motive olamayan bir hal uykusuzluk çeken insanlarda görülmüştür. Kimi kişilerde ise uykusuzluk çoğunlukla alınan kafein tarzı içeceklerin vücudu etkilemesinden kaynaklı olarak uyuyamadıkları görülmüştür. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda aşırı hararet yapıcı sucuk, pestil ve ceviz gibi yiyecekleri gece yatmadan önce tüketen kişilerin ciddi anlamda enerji depolamalarından kaynaklı olarak uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kaldıkları dile getirilmiştir. Peki uyku problemi çeken bir kimse ne yapabilir diye soracak olursanız. Öncelikle iç benliğe hitap eden uykusuzluk probleminin nedenleri araştırılır. Şayet uykusuzluk kısa süreli bir rahatsızlıktan kaynaklı ise bu durum geçici olur ancak uykusuzluk problemi uzun süreli gerçekleşmiş ise konu Uzman hekimler tarafından yapılacak kontrol ve ilaç tedavileri ile çözümlenir.


Uykusuzluğa İyi Gelen Gıdalar


Uykusuzluk rahatsızlığı çeken kişilerin akşam yemeklerinde hafif yiyecekler tüketmesi faydalıdır. Ayrıca akşam yemeklerinde kıvırcık salata, balık, yulaflı yiyecekler kişilerin zinde kalmasını sağlayan yegâne yiyecek türlerindendir. Hakeza açık cay da yorgunluktan sonra bedenin ve sinirlerin dinlenmesi amacıyla tüketilir. Bununla birlikte muz ve elma gibi meyveler tüketilmesi halinde kişinin uykusuzluk probleminin ortadan kalktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzman hekimler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bürüksel lahanası, marul ve yeşil fasulye gibi yiyeceklerin ciddi anlamda karbonhidrat içermesinden kaynaklı olarak beynin uyarılması sayesinde uykusuzluk problemini ortadan kaldırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler


Uzmanlar uzun yıllar süren araştırmalar neticesinde uykusuzluk probleminin üstesinden gelen bir kısım bitkisel tedavileri bulmuşlardır. Bu bitkisel tedaviler kişinin sinir uçlarının dinlenmesini sağlayarak rahatlıkla dinlenmesini sağlamıştır. Ülkemizde tüketilen bir kısım uykusuzluğa iyi gelen bitkiler ise papatya, kedi otur, şerbetçi otu, sarı kantaron gibi içecekleri uygun ölçülerde kaynatılarak içilmesi halinde kişinin sinirlerinin yumuşayarak rahat bir şekilde uyku çektiği görülmüştür.


Uykusuzluğa İyi Gelen Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Şayet bir kimsede belirli aralıklar ile almış olduğu nikotin içerikli içeceklerden dolayı uyku sorunu yaşamakta ise bu kişi geç saatlerde kesinlikle çay, kahve gibi içeceklerden uzak durması halinde geçici bir problem olan uykusuzluk probleminden kurtulur. Bununla birlikte dinlendirici bitkisel ilaçlar kullanılması halinde çok rahat bir şekilde uykusuzluk probleminin üstesinden gelecektir. Ancak kişi kişide kronik hale gelen bir uykusuzluk durumu söz konusu ise bu durum oldukça tehlikelidir. Böyle bir rahatsızlıkla karşılayan kimse gün içerisinde sadece 1-2 dakika kadar gözlerini dinlendirir. Bunun dışında hiçbir dinlenme işlemi gerçekleştiremez. Sadece gözlerini kapatır ancak bilinç altı uyuyamadığından olayı dinlenemez. Böylesi bir rahatsızlık ile karşılaşan kimse kesinlikle Uzman bir hekimden yardım almak zorundadır. Şayet bu kimse Uzman kontrolü ile ilaç tedavileri uygulaması halinde kısa süre içeresinde fayda görecektir. Alınan ilaçlar zaman içeresinde yorgun düşen bedenin huzurlu bir şekilde dinlenmesini sağlamaktadır.

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yorgunluk ve Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Yorgunluk ve Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi