Çocuklarda Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Uykusuzluk, Uyuma konusunda güçlük çeken çocuğunuzun vücudunun toparlanması ve dinlenmesi için uykuya ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat yeni yapılan araştırmalar sonucunda çocukların birçoğunun kronik uykusuzluk çektiğini göstermektedir. Yapılan araştırmalar göre on yaşın altında olan her üç çocuktan ikisi uyku bozukluğundan şikâyetçidir. Uyku bozukluklarının çocuklar üstünde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bilim adamları 2-5 yaş arasında tam 510 çocuğun uyku düzenlerini incelediği bir diğer araştırma ise gece oldukça az uyku uyuyan çocukların okulda daha başarısız olduklarını, gün içerisinde davranış sorunları yaşadıklarını ve uyku problemi olmayan çocuklara göre daha fazla endişe bozukluğu belirtilerine sahip olduklarını ortaya koymuştur. Yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda görülen uyku bozukluklarının kimisi oldukça basit, kimisi ise oldukça ciddi birçok sebebi vardır. Evinizde uyku sorunu yaşayan bir uykusuz var ise dinlendirici bir uyku uyumak ve ertesi güne üretken ve aktif olabilmesi için yardım ayağınıza geldi.


Çocuklarda Uyku Bozukluklarının Çeşitleri Nelerdir?


Çocuklarda uyku sorunları iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi; dissomnilerdir. Çocuklarda görülen dissomni şunları kapsamaktadır:
 • Yetersiz Uyku hijyeni
 • Obstrıktif uyku apnesi ve horlama
 • Uykuya uzun zaman dalamama
 • Yetersiz uyku sendromu
 • Uyku süresini kısıtlamama

Çocuklarda uyku bozukluklarının ikinci kategorisi ise; parasomnilerdir. Yaygın olarak görülen parasomniler arasında şunlar vardır:
 • Karabasan
 • Sallanma veya kafa sallama gibi ritmik hareket bozuklukları
 • Uyurgezerlik
 • Kabuslar görmek

İnsomnia (Uykusuzluk) Nedir?


İnsomnia uykuya uzun süre dalamamak ve uyur kalmakta oldukça zorlanmak ve çok erken saatlerde uyanmak da dahil uyku düzeninin oldukça bozulması anlamına gelir. Çocuklarda görülen insomnia birkaç gece veya daha uzun süren birkaç hafta sürebilir. Uyku endişesi olan çocuklar aslında insomniadan şikâyetçi olmaktadırlar. İnsomniayı tetikleye bilen diğer hususlar arasında zihin sağlığı, günlük veya kronik endişe ve ağrı gibi sorunlar sayılabilir. Eğer çocuğunuz uykusuzluk çekmekte ise şu tavsiyeleri denemenizde fayda var
 • İnsomnia devam etmekte ise çocuğunuzun uyku problemini çözme yolları ile ilgili bir doktora başvurun.
 • Işıkları kapatmadan önce çocuğunuzun rahatlamasını sağlaya bilmek için gece rutinleri belirleyin.
 • Çocuğunuzun stresinin asıl sebebini belirleyin. Eğer çocuğunuzun gece endişesinin nedeni okulda veya arkadaşları ile yaşadığı sorunlar, ev ödevleri veya yeni bir mahalleye taşınmak olabilir.

Bir Çocuğun Sesli Bir Şekilde Horlamasının Anlamı Nedir?


Yaklaşık her on çocuktan birisi alışkanlık olarak gece uykusunda horlamaktadır. Bu durumun solunum yolunu tıkamakta olan geniz eti, kronik burun tıkanıklığı ve büyük bademcikler gibi daha birçok değişik sebebi vardır. Bazı çocuklarda ise solunum yollarının bir bölümü uyku esnasında darlaşır, bu durumda hava türbülansına neden olarak bizim horlama olarak adlandırdığımız durum ortaya çıkar. Horlama çocuğunuzun sağlığına doğrudan bir zarar vermez. Ancak uyku kalitesinin düşmesine sebep olur. Geceleri sık, sık uyanmak ve uyku kalitesizliği çocuğunuzun gün içerisinde enerji ve dikkatini olumsuz olarak etkiler. Oldukça az da olsa horlayan çocukta obstruktif uyku apnesi olarak adlandırılan daha ciddi bir problem gözlemlenmektedir.


Obstruktif Uyku Apnesi Nedir?

Obstruktif uyku apnesi rahatsızlığı günümüzde çocuklarda daha sık görülen bir uyku bozukluğudur. Belirtileri içinde ara sıra duran horlamalar, tıkanma, nefes darlığı ile uyku bölünmesi sayılmaktadır.

Çocuklarda Uykusuzluk Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

Uykusuzluğa İyi Gelen Şeyler?

Uykusuzluğa İyi Gelen Şeyler?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yorgunluk ve Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Yorgunluk ve Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluk Problemi Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Problemi Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi