Kronik Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kronik Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik uykusuzluk: kimi insanlara göre depresyona bağlı kimi insanlara göre ise uyku problemi olarak adlandırılır. Kronik uykusuzluk psikolojik rahatsızlıkları olan ve zaman zaman depresyon durumları yaşayan insanlarda sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen de uyku düzeninin hayat akışından ve alışkanlıklardan bozulmasına bağlı uykusuzluklar yaşanabilir. Ayrıca uyku düzeninin bozulmasına sebep olan faktörler kronik uykusuzluk problemini tetikleyen unsurlardandır. Depresyon ve diğer psikolojik rahatsızlıklar gece uykusunu olumsuz yönde etkilemektedir. Psikolojik rahatsızlıklar insanların uykusuzluk problemi yaşamasına sebep olur. Kronik uykusuzluk ani alınan haberler, yaşanan üzüntüler, heyecan duygusu, bir olaya duyulan öfke, tempolu bir yaşam ve daha birçok neden sebebiyle vücutta uykusuzluklar yaşanabilir. Uykusuzluk gece uykusu uyumayan insanlar için çeşitli problemler ve çeşitli sıkıntılar yaşattığı bir durumdur. Bu zamanda çoğu insanda rastlanılan uykusuzluk birçok insanın sabah olduğunda şikâyet ettiği kimi insanların da çareyi doktorlar da aradığı bir sorundur. Kronik uykusuzluktan mustarip olan kişiler öncelikle yaşam tarzını ve hayatındaki birtakım alışkanlıkları bırakmalıdır. Düzenli bir yaşam psikolojik bakımdan da size iyi geleceği için kronik uykusuzluk problemini ortadan kaldırabilir. Öncelikle sizi geceleri uyutmayan sebepleri ve alışkanlıklarınızı kendinizce belirlemelisiniz. Sizin aşamadığınız bir uykusuzluk probleminiz varsa doktor yardımı alınmalıdır.


Kronik uykusuzluk problemini yok etmeye yardımcı öneriler

  • Gevşeme teknikleri: Gevşeme bazı insanlarda yorgunlukları gidermeye yardımcı olur. Gevşeme iradenizin kontrolünü elinizde tutmanızda fayda sağlayacaktır. Buda kişinin vücuduna hem zihinsel hem bedensel bir rahatlık verecektir. Gevşeme uykusuzluğu gidermeye yardımcı olur.
  • Şartlanma: Vücudunuzu uyumamak için değil de uyku için alıştırmaya çalışın. Rahat bir yatak, sessiz bir ortam ve doğru ışık ayarlamaları yapılmalıdır. Sadece uykunuz geldiği zaman yatağa yatmalısınız. Ayrıca uyku saatleriniz düzenli olmalıdır.
  • Uyku kısıtlaması: Yatakta fazla zaman geçirmeden 3-4 saatin sonunda uyandığınızda uykunuz yoksa yatakta fazla zaman geçirmeyin. Uykunuz olmadan uzun süre yatakta zaman geçirmek ve kalmak uykusuzluk problemini tetikler.
  • Uyku ilaçları: Doktorunuzun tavsiyesi ile alınan uyku ilaçları uyku sorununuza yardımcı olacaktır. Ama bu yöntem uzun süreli bir tedavi değildir. Kısa bir dönem için geçerlidir. Benzodiazepines adlı ilaç arada sırada kullanıldığında ya da birkaç hafta kullanıldığında yardımcı olur. Bu ilaçlar uzun süre kullanılırsa etkisini yitirir.

Kronik Uykusuzluk Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uykusuzluk Duası Okunuşu ve Anlamı

Uykusuzluk Duası Okunuşu ve Anlamı

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri?

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

Uykusuzluğa İyi Gelen Şeyler?

Uykusuzluğa İyi Gelen Şeyler?

Kronik Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi