uykusuzluk.gen.tr https://www.uykusuzluk.gen.tr Uykusuzluk, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, uykusuzluk.gen.tr Mon, 13 Jun 2016 00:00:00 +0000 Thu, 12 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Gece Uykusuzluk İçin Dua https://www.uykusuzluk.gen.tr/gece-uykusuzluk-icin-dua.html Fri, 30 Nov 2018 12:46:11 +0000 Gece uykusuzluk için dua, geceleri uyuyamayan ve uykusuzluk problemleri olan insanların gece uyumadan önce edecekleri duadır. Uyku uyuyamamanın birçok nedeni vardır. Bir insanın yaşadığı stres uyutmazken, bazıları da bir hastalı Gece uykusuzluk için dua, geceleri uyuyamayan ve uykusuzluk problemleri olan insanların gece uyumadan önce edecekleri duadır. Uyku uyuyamamanın birçok nedeni vardır. Bir insanın yaşadığı stres uyutmazken, bazıları da bir hastalığından dolayı uyuyamaz. Hastalık nedeni ile uyuyamayanların mutalak tıbbı yardım alması gerekmektedir. Sıkıntı ya da stres yüzünden geceleri uyku uyuyamayanlar, yataklarına uzanarak bazı duaları okuması sonucunda uykusu gelecektir. Duayı okumadan önce sizler de yaşadığınız stresi ve ya sıkıntıyı üzerinizden atarak bu duyayı okumanız gerekmektedir.

Gece Uyuyamayanlar Tarafından Okunacak Dua:

Duayı okumadan önce şunları içinizden söylemeniz gerekmektedir. "Allah'ım nefsimi sana emanet etmekle kalmayıp, işlerimi de sana emanet ederek, sırtımı sana yaslıyorum. Senin merhametine sığınıyorum."

Silzerde yatağınıza uzanarak duayı okumadan önce bunları söyleyip ardından da duayı okumalısınız.

Uyku Duası:

"Allahumme ğarati'n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te'hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni."

Gece Uykusuzluk İçin Dua
Uyku Duasının anlamı:


Alah'ım, yıldızlar söndü, bütün insanların gözler kapandı. Sen ise hayat sahibi, bize yol gösteren, daima dik duran ve tutansın. Seni ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Ey Hay olan Allah'ım, Kayyûm olan Allah'ım, gecemi rahat kıl ve diğer uyuyan insanlar gibi gözlerimi kapatıver. Bütün kötülüklere rağmen sana sığınıyorum. Amin

Gece uykusuzluk için dua vermiş olduğumuz bu duayı sizlerde okumalısınız. Göreceksiniz ki çok kısa bir sürede etkisinin gösterecek ve sizler de artık huzur içinde sizler de uyumuş olacaksınız.
]]>
Çocuklarda Uykusuzluk https://www.uykusuzluk.gen.tr/cocuklarda-uykusuzluk.html Sat, 01 Dec 2018 11:33:32 +0000 Çocuklarda Uykusuzluk, Uyuma konusunda güçlük çeken çocuğunuzun vücudunun toparlanması ve dinlenmesi için uykuya ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat yeni yapılan araştırmalar sonucunda çocukların birçoğunun kronik uy Çocuklarda Uykusuzluk, Uyuma konusunda güçlük çeken çocuğunuzun vücudunun toparlanması ve dinlenmesi için uykuya ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat yeni yapılan araştırmalar sonucunda çocukların birçoğunun kronik uykusuzluk çektiğini göstermektedir. Yapılan araştırmalar göre on yaşın altında olan her üç çocuktan ikisi uyku bozukluğundan şikayetçidir. Uyku bozukluklarının çocuklar üstünde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bilim adamları 2-5 yaş arasında tam 510 çocuğun uyku düzenlerini incelediği bir diğer araştırma ise gece oldukça az uyku uyuyan çocukların okulda daha başarısız olduklarını, gün içerisinde davranış sorunları yaşadıklarını ve uyku problemi olmayan çocuklara göre daha fazla endişe bozukluğu belirtilerine sahip olduklarını ortaya koymuştur. Yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda görülen uyku bozukluklarının kimisi oldukça basit, kimisi ise oldukça ciddi birçok sebebi vardır. Evinizde uyku sorunu yaşayan bir uykusuz var ise dinlendirici bir uyku uyumak ve ertesi güne üretken ve aktif olabilmesi için yardım ayağınıza geldi.
Çocuklarda Uyku Bozukluklarının Çeşitleri Nelerdir
Çocuklarda uyku sorunları iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi; dissomnilerdir. Çocuklarda görülen dissomni şunları kapsamaktadır:
 • Yetersiz Uyku hijyeni
 • Obstrıktif uyku apnesi ve horlama
 • Uykuya uzun zaman dalamama
 • Yetersiz uyku sendromu
 • Uyku süresini kısıtlamama

Çocuklarda uyku bozukluklarının ikinci kategorisi ise; parasomnilerdir. Yaygın olarak görülen parasomniler arasında şunlar vardır:
 • Karabasan
 • Sallanma veya kafa sallama gibi ritmik hareket bozuklukları
 • Uyurgezerlik
 • Kabuslar görmek

İnsomnia (Uykusuzluk) Nedir
İnsomnia uykuya uzun süre dalamamak ve uyur kalmakta oldukça zorlanmak ve çok erken saatlerde uyanmak da dahil uyku düzeninin oldukça bozulması anlamına gelir. Çocuklarda görülen insomnia birkaç gece veya daha uzun süren birkaç hafta sürebilir. Uyku endişesi olan çocuklar aslında insomniadan şikayetçi olmaktadırlar. İnsomniayı tetikleye bilen diğer hususlar arasında zihin sağlığı, günlük veya kronik endişe ve ağrı gibi sorunlar sayılabilir. Eğer çocuğunuz uykusuzluk çekmekte ise şu tavsiyeleri denemenizde fayda var:
 • İnsomnia devam etmekte ise çocuğunuzun uyku problemini çözme yolları ile ilgili bir doktora başvurun.
 • Işıkları kapatmadan önce çocuğunuzun rahatlamasını sağlaya bilmek için gece rutinleri belirleyin.
 • Çocuğunuzun stresinin asıl sebebini belirleyin. Eğer çocuğunuzun gece endişesinin nedeni okulda veya arkadaşları ile yaşadığı sorunlar, ev ödevleri veya yeni bir mahalleye taşınmak olabilir.

Bir Çocuğun Sesli Bir Şekilde Horlamasının Anlamı Nedir
Yaklaşık her on çocuktan birisi alışkanlık olarak gece uykusunda horlamaktadır. Bu durumun solunum yolunu tıkamakta olan geniz eti, kronik burun tıkanıklığı ve büyük bademcikler gibi daha birçok değişik sebebi vardır. Bazı çocuklarda ise solunum yollarının bir bölümü uyku esnasında darlaşır, bu durumda hava türbülansına neden olarak bizim horlama olarak adlandırdığımız durum ortaya çıkar. Horlama çocuğunuzun sağlığına doğrudan bir zarar vermez. Ancak uyku kalitesinin düşmesine sebep olur. Geceleri sık, sık uyanmak ve uyku kalitesizliği çocuğunuzun gün içerisinde enerji ve dikkatini olumsuz olarak etkiler. Oldukça az da olsa horlayan çocukta obstruktif uyku apnesi olarak adlandırılan daha ciddi bir problem gözlemlenmektedir.
Obstruktif Uyku Apnesi Nedir
Obstruktif uyku apnesi rahatsızlığı günümüzde çocuklarda daha sık görülen bir uyku bozukluğudur. Belirtileri içinde ara sıra duran horlamalar, tıkanma, nefes darlığı ile uyku bölünmesi sayılmaktadır.]]>
Uykusuzluğa Ne İyi Gelir https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluga-ne-iyi-gelir.html Sat, 01 Dec 2018 12:54:31 +0000 Uykusuzluğa Ne İyi Gelir, Uykusuzluk artık çağımızın yegane hastalıklarından bir tanesidir. Uykusuzluğun temelinde aslına kişinin psikolojik etmenlerden kaynaklı nedenler yatmaktadır. Bunun yanında bir kısım fiziksel ve çev Uykusuzluğa Ne İyi Gelir, Uykusuzluk artık çağımızın yegane hastalıklarından bir tanesidir. Uykusuzluğun temelinde aslına kişinin psikolojik etmenlerden kaynaklı nedenler yatmaktadır. Bunun yanında bir kısım fiziksel ve çevresel nedenlerden kaynaklı olarak insanların uykusuzluk problemiyle karşı karşıya kaldığı görülmüştür. Bu durumu yaşayan kişiler gündüz sürekli göz kapakları kapanmak ister gece ise yatağa başını koyduklarında iç benlik den gelen uyku oluşmaz. Kimi hastalar uyumak isterseler de uyuyamazlar sadece başını yastığa koyulduğunda sadece -2 dakika kadar bir uyku hali yakalansalar da bu durum kişinin ihtiyacını karşılamak da yeterli değildir. Hakeza yapılan araştırmalarda uykusuzluk rahatsızlığı çeken bir kimsede çoğunlukla sinirli, asabi, motive olamayan bir hal uykusuzluk çeken insanlarda görülmüştür. Kimi kişilerde ise uykusuzluk çoğunlukla alınan kafein tarzı içeceklerin vücudu etkilemesinden kaynaklı olarak uyuyamadıkları görülmüştür. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda aşırı hararet yapıcı sucuk, pestil ve ceviz gibi yiyecekleri gece yatmadan önce tüketen kişilerin ciddi anlamda enerji depolamaların dan kaynaklı olarak uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kaldıkları dile getirilmiştir. Peki uyku problemi çeken bir kimse ne yapabilir diye soracak olursanız. Öncelikle iç benliğe hitap eden uykusuzluk probleminin nedenleri araştırılır. Şayet uykusuzluk kısa süreli bir rahatsızlık dan kaynaklı ise bu durum geçici olur ancak uykusuzluk problemi uzun süreli gerçekleşmiş ise konu uzman hekimler tarafından yapılacak kontrol ve ilaç tedavileri ile çözümlenir.

Uykusuzluğa Ne İyi GelirUykusuzluğa İyi Gelen Gıdalar

Uykusuzluk rahatsızlığı çeken kişilerin akşam yemeklerinde hafif yiyecekler tüketmesi faydalıdır. Ayrıca akşam yemeklerinde kıvırcık salata, balık, yulaflı yiyecekler kişilerin zinde kalmasını sağlayan yegane yiyecek türlerindendir. Hakeza açık cay da yorgunluktan sonra bedenin ve sinirlerin dinlenmesi amacıyla tüketilir. Bununla birlikte muz ve elma gibi meyveler tüketilmesi halinde kişinin uykusuzluk probleminin ortadan kalktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzman hekimler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bürüksel lahanası, marul ve yeşil fasulye gibi yiyeceklerin ciddi anlamda karbonhidrat içermesinden kaynaklı olarak beynin uyarılması sayesinde uykusuzluk problemini ortadan kaldırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler

Uzmanlar uzun yıllar süren araştırmalar neticesinde uykusuzluk probleminin üstesinden gelen bir kısım bitkisel tedavileri bulmuşlardır. Bu bitkisel tedaviler kişinin sinir uçlarının dinlenmesini sağlayarak rahatlıkla dinlenmesini sağlamıştır. Ülkemizde tüketilen bir kısım uykusuzluğa iyi gelen bitkiler ise papatya, kedi otur, şerbetçi otu, sarı kantaron gibi içecekleri uygun ölçülerde kaynatılarak içilmesi halinde kişinin sinirlerinin yumuşayarak rahat bir şekilde uyku çektiği görülmüştür. 

Uykusuzluğa İyi Gelen Tedavi Yöntemleri

Şayet bir kimsede belirli aralıklar ile almış olduğu nikotin içerikli içeceklerden dolayı uyku sorunu yaşamakta ise bu kişi geç saatlerde kesinlikle çay, kahve gibi içeceklerden uzak durması halinde geçici bir problem olan uykusuzluk probleminden kurtulur. Bununla birlikte dinlendirici bitkisel ilaçlar kullanılması halinde çok rahat bir şekilde uykusuzluk probleminin üstesinden gelecektir. Ancak kişi kişide kronik hale gelen bir uykusuzluk durumu söz konusu ise bu durum oldukça tehlikelidir. Böyle bir rahatsızlıkla karşılayan kimse gün içerisinde sadece 1-2 dakika kadar gözlerini dinlendirir. Bunun dışında hiçbir dinlenme işlemi gerçekleştiremez. sadece gözlerini kapatır ancak bilinç altı uyuyamadığından olayı dinlenemez. Böylesi bir rahatsızlık ile karşılaşan kimse kesinlikle uzman bir hekimden]]> Gebelikte Uykusuzluk https://www.uykusuzluk.gen.tr/gebelikte-uykusuzluk.html Sun, 02 Dec 2018 09:49:24 +0000 Gebelikte uykusuzluk,Uyku tüm insanlar için yaşamın devam ettirebilmesinin günlük aktivitelerini yerine getirebilmesi için gereklidir. Gebelik döneminde de düzenli bir uyku hem anne hemde bebek için oldukça önemlidir. Fakat gebelik Gebelikte uykusuzluk,Uyku tüm insanlar için yaşamın devam ettirebilmesinin günlük aktivitelerini yerine getirebilmesi için gereklidir. Gebelik döneminde de düzenli bir uyku hem anne hemde bebek için oldukça önemlidir. Fakat gebelikte çoğu zaman düzenli bir uyku uyumak zordur. Bunun bir çok sebebi vardır. Bunların başında gebeliğin sonuna doğru karın bölgesine meydana gelen büyüme bebeğin karın içerisindeki bebeğin hareketleri annede uykusuzluğa sebeb olmaktadır. Gebelikle birlikte vücut yapısı değişir. Karındaki büyümeye bağlı olarak bebek idrar torbasına baskı yapar ve anne adayı sık sık idrara çıkma gereği duyar. Bununla beraber gebelikte sıvı alımı çok önemlidir. Kişi bol sıvı alması gerektiğinde yine çok fazla idrar çıkma ihtiyacı duyar. Böylelikle gece sık sık uyanarak ihtiyacını giderir. Böylelikle sık sık uyanmak zorunda kalır ve uyku düzensizliği oluşur. 

Gebelikte UykusuzlukGebelikte uykusuzluk, Gebelikte uykusuzluğa sebep olan temel nedenlerden biri de anne adayının midesinde hissedilen yanma hissidir. Midede yanma, ekşime ve ağrı oluşması anne adayını sık sık uykudan uyandırabilir. Gebelikte kaslarda kramp ve ağrı oluşumu özellikle son aylara doğru şiddetlenir. Bu kramp ve ağrılar anne adayını uykudan uyandıracak kadar şiddetli oluşabilir. Yine gebeliğin son aylarına doğru anne adayını sıcak basar ve sürekli sıcak terleme bunalma belirtileri olur ve bir türlü rahat bir uyku çekemez. Yüz üstü yatan kişiler özellikle daha çok sıkıntı çekerler. Çünkü bu dönemde yüz üstü yatmak doğru değildir. Yatış pozisyonuna bağlı rahatsızlık ve sıkıntılarda anne adayının rahat uyuyamamasına ve uykusuz kalmasına sebep olur.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk https://www.uykusuzluk.gen.tr/ibrahim-saracoglu-uykusuzluk.html Mon, 03 Dec 2018 08:54:37 +0000 İbrahim Saraçoğlu uykusuzluk, Uykusuzluk tıp dilinde insomnia olarak anılan bir rahatsızlıktır. Uykusuzluk sorunu kişinin uykuya geçişte veya uykusunu devam ettirmekte zorluk çekmesine denir. Bazı durumlarda uykunun kişiyi dinlen İbrahim Saraçoğlu uykusuzluk, Uykusuzluk tıp dilinde insomnia olarak anılan bir rahatsızlıktır. Uykusuzluk sorunu kişinin uykuya geçişte veya uykusunu devam ettirmekte zorluk çekmesine denir. Bazı durumlarda uykunun kişiyi dinlendirme bakımından yeterli olmadığı durumlarda uykusuzluk denir. Uykusuzluk ağrılı bir rahatsızlıktır. Kullanılan bazı ilaçlar, bazı rahatsızlıklar, duygusal sıkıntılar, stres, sosyal ilişkilerde problem, depresyon, uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu kişinin hayat kalitesini düşürür. Uyumak isteyen kişi yatağa gitmeden önce sorunlarını çözmelidir. Eğer çözemiyor ise bu problemlerden uzaklaşmaya ve unutmaya çalışmalıdır. İbrahim Saraçoğlu uykusuzluğun altında yatan en önemli problemin psikolojik sebeplerden olduğunu söylüyor. 

İbrahim Saraçoğlu UykusuzlukUykuya dalma sürecinde yardımcı olacak ve bizi rahatlatacak bazı önerilerde bulunalım:
 • Limon melisa, Hafif uykusuzluk sorunlarında veya orta derece uykusuzluk sorunlarında limon melisa etkilidir. Uykuya kolay dalamayan kişilerde yardımcı olur. Yemekten sonra içerseniz rahatlatır. Yatmadan yarım saat önce içerseniz güzel bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. 
 • Karabaş çayı, Kişi sinirsel bir uykusuzluk çekiyorsa karabaş otu içmesini İbrahim Saraçoğlu önermektedir. Karabaş otu uyku problemlerinde çok güzel bir nimettir. Karabaş otu akşam yatmadan önce demlenip süzülür ve suyu içilir. Karabaş otu başak şeklindedir ve bu başaklardan bir öğün içilmek için 5 6 adet yeterli olacaktır. Aktarlardan karabaş otunu temin edebilirsiniz.  
 • Yatağınızın yönünü değiştirin, İbrahim Saraçoğlu uykusuzluk problemi yaşayan insanların yatakların yönünü değiştirdikleri takdirde bu sorundan kurulabileceklerini söylemektedir. Bunun için yatağın yönü 60 derece kadar değiştirin ve hangi pozisyondayken uykusuzluk sorunu geçiyor ise yatağınızı o pozisyonda sabitleyin. Eğer bu çözüm olmazsa farklı mekanlarda uyumayı deneyin.
 • Yün yatak, Yün yatağın en güzel özelliklerinden birisi kışın sıcak tutup yazın serin tutmasıdır. İbrahim Saraçoğlu yün yatağı tavsiye ederken kendisinin de yün yatak kullandığını söylemiştir. Yün yatağı önermesinin nedeni ise modern yataklarda bulunan spiral indüksiyon bobinidir. Yataklarda bulunan bu madde televizyon ve radyo dalgaları gibi bir çok dalgayı sizin bulunduğunuz bölgeye topluyor. Bu dalgalar sizin uykusuzluk problemi çekip uykusuzluk problemi yaşamanıza sebep oluyor. 
 • Lavanta, Lavanta yağı uçucu yağ ve kokusu sayesinde kişiyi rahatlatır. Bu sayede kolay uykuya dalmasını ve uykusunu devam ettirmesini sağlar. Bir avuç lavanta çiçeği ince bir koton bezin içerisine konulur ve yastığın içerisine yerleştirilir. Uyurken solunacak lavanta kokusu kişiye iyi gelecektir. Ayrıca evde lavanta çiçeği yetiştirme imkanınız var ise buda uykusuzluğunuza iyi gelecektir. Eğer çiçek yetiştirme şansınız yok ise bir miktar lavantayı kısık ateşte su ile kaynatın bulunduğunuz ortamları ağzı açık bir şekilde bırakın. Buharı ortamı ferahlatacak kokusu sizi rahatlatacaktır.
]]>
Uykusuzluğa İyi Gelen İlaçlar https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluga-iyi-gelen-ilaclar.html Mon, 03 Dec 2018 17:52:30 +0000 Uykusuzluğa iyi gelen ilaçlar, Uykusuzluk, uyku isteği olmasına rağmen uyuyamama durumudur. Geceleri yeterince uyku alınmadığı için gündüz saatlerinde yorgunluk, halsizlik ve sersemliğe sebep olur. Uykusuzluk sorunu Uykusuzluğa iyi gelen ilaçlar, Uykusuzluk, uyku isteği olmasına rağmen uyuyamama durumudur. Geceleri yeterince uyku alınmadığı için gündüz saatlerinde yorgunluk, halsizlik ve sersemliğe sebep olur. Uykusuzluk sorunu enerji seviyesinin düşmesine, ruh halimizin zayıflamasına, iş performansımızın düşmesine kadar, günlük hayatta ciddi sorunlara neden olabilir. Biz insanlar sağlık koşulları ve yaşımıza göre değişmekle birlikte bir insan için günde ortalama 7-8 saat ortalama uyumamız yeterlidir. Bazı uykusuzluk problemleri psikolojik olmasına rağmen günlük hayatta yapılacak değişikliklerle giderilebilir. 

Uykusuzluk problemi olan kişide uyumaya geçme ortalama 25 dakika yada daha uzun yada daha kısa sürebilir. Uykusuzluğun bir çok faktörler neden olabilir. Psikolojik, fiziksel, kullanılan ilaçlar ve beslenme, stres, anksiyete, depresyon, tıbbi durumlar gibi unsurlar uykusuzluğa neden olabilir. Uykusuzluk gün boyu hareketsiz bir yaşam en önemli etkenlerden biridir. Spor yapan insanların, gün boyu ağır işlerde  çalışan insanlar da diğerine göre daha az uyuduğu görülür. Uykusuzluğun nedeninin biride kaliteli beslenmeden geçer. Uykusuzluk sorunu için şekerli yiyeceklerden uzak durmamız gerekir ve yatmadan önce aşırı tıka basa yemek yemememiz gerekir  ve ortalama 2-3 saat önce yememizde fayda vardır. Uykusuzluğa çoğu bitki çayları da iyi gelir. Bunların çoğu da kıvırcık salata yemek daha çok uyumamızı sağlar. Muz triptofan içeren yiyecektir ve uyumamızda yardımcıdır. Balık uykumuza iyi gelir ve içerisinde oreksin içeriklidir. Papatya çayı kas gerginliklerini azaltarak sindirimi yatıştırarak uyumamıza iyi gelir. Yoğurt yatmadan kısa süre önce yersek daha hızlı uyumamızı sağlar. Uykusuzluğa saymakla bitmeyecek yiyecekler vardır. Aynı zamanda uykusuzluğa iyi gelen ilaçlar vardır. 

Uykusuzluğa İyi Gelen İlaçlarUykusuzluğa iyi gelen ilaçlar 

 • efexor xr 
 • prozac 20 mg
 • zhedon 5 mg
 • zendor 10 mg
 • pulcet 
 • cipralex 10 mg
 • cataflam 50 mg 
 • lexapro 10 mg 
 • atarax 2 mg 
 • strattera 60 mg 
 • voldoxan 25 mg
 • duxet 30 mg
]]>
Bebeklerde Uykusuzluk https://www.uykusuzluk.gen.tr/bebeklerde-uykusuzluk.html Tue, 04 Dec 2018 12:50:48 +0000 Bebeklerde uykusuzluk; Yeni doğan birçok bebeklerde uyku sorunu bulunmaktadır. Özellikle de ilk defa anne olmuş kişilerde bu sorun aşılması oldukça zor ve kişiyi yorucu bir durumdur. Bebeklerde uyku problemi hem bebeğin hemde annen Bebeklerde uykusuzluk; Yeni doğan birçok bebeklerde uyku sorunu bulunmaktadır. Özellikle de ilk defa anne olmuş kişilerde bu sorun aşılması oldukça zor ve kişiyi yorucu bir durumdur. Bebeklerde uyku problemi hem bebeğin hemde annenin rahatını kaçırıp psikolojisini bozmaktadır. Yeni doğan bir bebek 24 saatlik dilimde en az 19-21 saat uyuması gerekmektedir en az diyorum çünkü daha fazlasını da uyuyabilirler. 19 saatten geriye kalanını sadece beslenme altını değişme anlarında uyanık kalırlar. Daha sonra bu durum bebeğin büyümesi ile birlikte daha aza inebilir. Bir çok anne bebeklerin uyku problemini ortadan kaldırmak için bir çok yanlış yöntemler denemektedir. Bebeklerin uykusuzluğunun nedenini iyi bilmek ve tespit etmek gerekir. Daha sonra sorunu çözüm yolları denemekte fayda vardır. Bunun için de hem kendimiz bebeklerimizi gözlemleyebiliriz. 

Bebeklerde uykusuzluğun nedenleri nelerdir; Bebeklerde uykusuzluğun bir çok nedeni olabilir. Bu nedenler bazen çok basit olabildiği gibi bazen de çok ciddi bir sorundan da kaynaklana bilir. Bebeğimiz tam doymuyorsa uyku uyumayabilir. Ayrıca gaz sorunu olabilir. Bunların dışında altında pişik olan bir bebek acıdan kolay kolay uykuya dalamaz. Bir çok anne bebeklerini emzirdikten sonra hemen gazını çıkartıp uyutmazlar biraz daha beklesin iyice yorulsun ki iyi ve uzun bir uyku uyusun diye. Bu arada kendileri de işlerini halletmek isterler. Fakat bu bebekler için geçerli ve doğru bir metot değildir. Bebekler sık sık uyuyan ve sık sık acıkan varlıklardır. Ayrıca bebekler gün ün büyüdükleri için uyku saatleri her geçen gün biraz daha azalacaktır bunu uykusuzluk olarak adlandırmamak gerekir. Eğer bebeğiniz de pişik, gaz, veya açlık gibi bir durum yok fakat yinede uyumuyorsa mutlaka doktora götürmelisiniz. Çünkü bebeğinizde sizin tespit edemeyeceğiniz bir rahatsızlık olabilir. 

Bebeklerde UykusuzlukBebeklerde uykusuzluk problemi nasıl giderilebilir; Öncelikle Bebeğinizin Anne sütü ile doyup doymadığından emin olmalısınız. Eğer bebeğiniz memenizi kendiliğinden bırakmıyor ve bıraktığı anda göğsünüzde hiç süt kalmamış ise doymuyor demektir. Karnı aç bir bebek asla uyuyamaz. Bu nedenle anne sütü ile birlikte ek bir mamaya başlamalısınız. Daha sonra bebeğinizin karnını doyurduktan sonra mutlaka gazını çıkarmalısınız. Daha sonra altı pis bir bebek asla kolay kolay uyuyamaz. Altını değiştirmeniz gerekir. Bunların yanı sıra bebeklerinize kesinlikle düzenli uykuya alıştırmalısınız. Örneğin Gün içerisinde uyuyan bebeği akşam gün batmadan önce uyandırıp gün batımından sonra tekrar uyutmanız daha iyi olacaktır. Bununla birlikte sessiz perdeler kapalı bir ortamda bebeğinizi uyutmanız da işe yarayacaktır. Bunların yanı sıra bebeğinizde her hangi bir sağlık sorunu olup olmadığını doktor kontrolünde öğrenip tedavisine dikkat etmelisiniz. Ayrıca sizin içeceğiniz bitki çayları hem sizi hemde bebeğinizi sakinleştirip uyumasını sağlayacaktır. Unutmayın ki bebeğiniz izin sütünüz ile besleniyor ve yediğiniz içtiğiniz besinlerin vitaminlerinden bebeğinizde yararlanıyor. Bu nedenle papatya ve rezene çaylarını tüketmelisiniz uykuya zor dalan bebeğinize de bir kaç çay kaşığı verebilirsiniz. 
]]>
Uykusuzluk Baş Ağrısı https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluk-bas-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 09:32:58 +0000 Uykusuzluk baş ağrısı, Baş ağrılarının birçok sebebi vardır. Bunlardan en belirgin olanlardan biride uykusuzluğa bağlı oluşan baş ağrılarıdır. Yoğun iş hayatı, stres, yorgunluk, kişiye yüklenen sorumluluklar kişide u Uykusuzluk baş ağrısı, Baş ağrılarının birçok sebebi vardır. Bunlardan en belirgin olanlardan biride uykusuzluğa bağlı oluşan baş ağrılarıdır. Yoğun iş hayatı, stres, yorgunluk, kişiye yüklenen sorumluluklar kişide uykusuzluklara sebep olur. Bu nedenle uykusuzluktan baş ağrılarına sebep olur. çağımızın en  belirgin olan rahatsızlıklarından baş ağrısı gittikçe artmaktadır. Bu ağrılar yaşam koşullarının düzenlemesi ile geçerek kişinin rahat bir nefes almasını sağlar. Fakat bazen bu ağrıların sebebi uykusuzluk olmaya bilir. Bu nedenle muhakkak uzman bir doktora görünmek gerekir. Doktora görünmeden ve doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız. Özellikle uyku ilaçlarından kaçınılmalı ve doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. 

Uykusuzluk Baş AğrısıUykusuzluk baş ağrısı, Sık sık yaşanan baş ağrılarının en önemli sebeplerinden biri olan uykusuzluk yoğun iş temposuna bağlı olarak daha da artış gösterir. Hayat pahalılığı nedeniyle kişiler uzun saatler boyunca çok düşük ücretlere çalışır. Böylelikle kişi sabahın erken saatlerinde işe gidip çok geç saatlerde döner bu durumda kişi aşırı yorgun ve uykusuz olur. Sabahta çok erken saatte kalkıp işe gitmek zorunda olduğu için kendisine zaman ayıramaz ve buda baş ağrılarına sebep olur. Uzman bir doktora görünüp gerekli muayeneler yapıldığında herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak oluşmuyorsa kişi kendisine biraz daha zaman ayırarak dinlenmeyi uykuya zaman ayırmaya çalışmalıdır. İzinli günlerinde kendini dinlendirmeli, temiz havalı, oksijenli alanlara giderek kendisi için bir şeyler yapmalı. 
]]>
Uykusuzluk Hastalığı https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluk-hastaligi.html Wed, 05 Dec 2018 19:29:10 +0000 Uykusuzluk Hastalığı, Uykusuzluk çoğunlukla dalmakta veya uykuyu sürdürmükte sıkıntı veya uykunun dilendirme etkisi oluşturmaması halinde oluşan şikayetlerin tamamına uykusuzluk hastalığı olarak nitelendirilmektedir. Uzan h Uykusuzluk Hastalığı, Uykusuzluk çoğunlukla dalmakta veya uykuyu sürdürmükte sıkıntı veya uykunun dilendirme etkisi oluşturmaması halinde oluşan şikayetlerin tamamına uykusuzluk hastalığı olarak nitelendirilmektedir. Uzan hekimlerin yapmış olduğu araştırmalarda yetişkinlerin yaklaşık olarak yüzde 10-15 gibi büyük bir kısmında görülen uykusuzluk ülkemizde son zamanlarda oldukça fazla yayılmaktadır. Özellikle ileri yaşta kadınlarda oldukça fazla görülen bu rahatsızlığın temelinde uykunun zamanı ve süresi içerisinde hemeostatik uyku sürdürümü yani biyolojik saat süreçleri belirlemektedir. Uykusuzluk rahatsızlığı çeken bir kimsede düşük yaşama kalitesi, ciddi anlamda sağlık problemleri, duyular arasında iletişim bozukluğu gibi rahatsızlıklar sıklıkla görülen problemler arasında yer almaktadır.  

Akut Uykusuzluk Hastalığı Nedir
Bu uykusuzluk türü genellikle 1-3 hafta gibi aralıklarla sürmektedir. Bu uykusuzluk hastalığının temelinde kafein ve alkol kullanımından kaynaklı rahatsızlıklar neden olur. Kimi kişilerde ise stres, ağrı, vardiyalı çalışmadan kaynaklı olarak uykusuzluk rahatsızlığı çekmektedir. Bir kısım hastalar da ise akut uykusuzluk yanlış öğrenilmiş davranışlar, kaygı duyma gibi sebeplerden dolayı kendi kötü hissetmesinden kaynaklıdır ancak akut uykusuzluk zaman içerisinde düzelme imkanına sahip bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık türü uzman hekime başvuruda bulunulması halinde kısa süre içerisinde tedavi edilmektedir. Ayrıca bir kısım bitkisel karışım ve medikal tedavi yöntemleri ile stres azaltıcı teknikler yardımı ile uykusuzluğun son bulduğu görülmüştür. 

Uykusuzluk HastalığıKronik Uykusuzluk Hastalığı
Bu uykusuzluk türü oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bununla birlikte kronik uykusuzluk bir kısım alt dallar ile sınıflandırılmıştır. Bu dalların incelenmesinde bir kısım dalar arasında sınıflandırıldığı görülmüştür. Kronik uykusuzluk türleri şartlanmadan kaynaklı psikofizyolojik uykusuzluk türü olup bir anksiyete bozukluk türüdür. Bununla birlikte bir yanlış algılamadan uyku bozukluk türü olan polisomnografik olarak da bilinen uyku arasındaki tutarsızlığı yansıtan kronik uykusuzluk rahatsızlığıdır. diğer uykusuzluk türü ise idiopatik uykusuzluk türü olup yaşam boyu süre gelen bir kronik uykusuzluk hastalığı türüdür. Son olarak da bilişsel ve davranışçı tekniklerin uzun dönemde etkili olduğu gösteren kronik uykusuzluk türüdür. Bu saydığım kavramların tamamı kronik uykusuzluk hastalığının temelini oluşturmaktadır. 

Uykusuzluk Hastalığının Temelinde Yatan Psikiyatrik Hastalıklar
Bir kısım psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklı olarak kişilerin ciddi anlamda uykusuzluk problemi çektikleri görülmüştür. Böylesi bir durum oluşması halinde kişinin uzman hekimlerce tedavisi sonrasında üzerindeki yorgunluktan kurtulması ile hastalığın son bulduğu görülmüştür. Bir kısım hastalarda oluşan uykusuzluk problemi zaman içerisinde kişinin kendi kendine konuşması, sürekli gözlerinin kanlanması ve bulantı gibi rahatsızlıklarla birlikte sosyal çevreye uyum konusunda ciddi sıkıntılar oluşturur. Böylesi bir durumda kalan kimse sosyal bozukluğu etkisi ile psikolojik rahatsızlıklarla başbaşa kalır. Böyle bir durumla karşılaşan kimse konuyu uzman hekimlere götürerek tedavi yöntemlerini araştırmak zorundadır. 

Uykusuzluk Hastalığının tedavi yöntemi
Uykusuzluk hastalığının öncelikle nedenleri araştırılmalıdır. Yapılan bu araştırmalar sonrasında hastalığın temelinde yatan gerekçelerin sıralanması gerekmektedir. Aslında hastalığın temelinde yatan gerekçenin sosyal bir etkiden mi yoksa ciddi bir rahatsızlıktan mı oluş olmadığı araştırıldıktan sonra bunun tedavisine başlanır. Şayet uykusuzluk kısa süreli ile nikotin ve alkollü maddelerden uzak durulması halinde bu rahatsızlık papatya çayı gibi bitkisel tedavi yöntemlerle son bulur. Çü]]> Uykusuzluk Sorunu https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluk-sorunu.html Wed, 05 Dec 2018 20:34:29 +0000 Uykusuzluk sorunu, normal şartlar altında uyuyamayan insanların altında yatan bir psikolojik ya da nörolojik sorunlar olması, insanların uyuyamamasına neden olmaktadır. Eğer psikiyatri ilaçları kullanıyorsanız, bu ilaçların baz Uykusuzluk sorunu, normal şartlar altında uyuyamayan insanların altında yatan bir psikolojik ya da nörolojik sorunlar olması, insanların uyuyamamasına neden olmaktadır. Eğer psikiyatri ilaçları kullanıyorsanız, bu ilaçların bazılarının da uykusuzluk yaptığı bilinmektedir. Bu ilaçları kesince uykunuz tekrar düzene girer. Bazı insanlar ne yaparsa yapsın bir türlü uyuyamazlar. Uyuyamama hastalığına yatan bir insan, mutlaka tedavi görmesi gerekmektedir.

İnsomnia: Uykuya dalmakta çok büyük güçlük çekiyorsanız ya da uyuduğunuz zaman sık sık uyanıyor ve kaliteli bir uyku yaşayamıyorsanız sizlerin de insomnia olma ihtimaliniz bulunmaktadır. Erkenden kalkan ve gün boyunca uykusunu alamadığı için yorgun olunur.

Apne: Belirtileri, gün içerisinde sık sık uykusunun gelmesi, aşırı uyuma ve buna rağmen çok yorgun olup uyurken horlayan kişilerde apse bulunmaktadır.
 
Narkolepsi: Gün içerisinde sürekli olarak uyuma isteği ile başlar. Kısa kısa uyumuş olsa da rüya görebilir ya da halüsinasyon görebilirler. Kaslarda oluşan güç kaybı yüzünden, uyandıktan sonra hareketlerinizde yavaşlama olacağı gibi bazıları hareket edemezler.

Bipolar: Manik depresif olan bir insanda zaman zaman uyku uyuyamaz. Özellikle atak geçirdiği dönemlerde günlerce uyumadan dolaşabilir. Ve uykusuz olduğu halde kendisini yorgun hissetmez.

Uykusuzluk SorunuUykusuzluk sorunu nasıl tedavi edilir

Uzman olan hekime muayene olarak uykusuzluk sorununuzun neden kaynaklandığı öğrenilmesi gerekmektedir. Bunun için uzman olan Psikiyatri ya da uzman bir Nöroloji doktoruna muayene olmanız gerekmektedir. Uykusuz için sizlere ilaç verecektir. Ayrıca bitkisel olarak rahatlamak isterseniz o zaman sizlere papatya çayını tavsiye ederiz.
]]>
Hamilelikte Uykusuzluk https://www.uykusuzluk.gen.tr/hamilelikte-uykusuzluk.html Thu, 06 Dec 2018 13:35:30 +0000 Hamilelikte uykusuzluk, Gebeliğin ilk haftalarında anne olma düşüncesi ve heyecanı kadınların büyük bir kısmında uykusuzluğa sebep olur aradan geçen zamandan sonra uyku hamile kadın için vazgeçilmezdir. Sabah akşam uyuma iste Hamilelikte uykusuzluk, Gebeliğin ilk haftalarında anne olma düşüncesi ve heyecanı kadınların büyük bir kısmında uykusuzluğa sebep olur aradan geçen zamandan sonra uyku hamile kadın için vazgeçilmezdir. Sabah akşam uyuma isteği olmasına bulantı ve kusmalardan dolayı bu pek mümkün olmamaktadır. Bu belirtilerinin verdiği yorgunluklar hamile kadın da sürekli uyuma isteği oluşturur. İlk 6 ay içinde yaşanır vücut sürekli gelişmekte olan bebeği desteklediğinden yorgun düşmektedir. Hamilelik boyunca bebeği destekleyecek plasentası bu dönemde gelişmektedir. Vücut her zamankinden daha çok çalıştığı için dinlenmeye daha çok ihtiyaç duymaktadır. Hamilelik ilerledikçe bu kezde uyku problemler başlar. Derin ve dinlendirici bir uyku pek mümkün olmamaktadır. Hamilelikte uykusuzluğun en belirgin sebep bebeğin büyümesidir. Bebek ve rahim büyüdükçe gebe rahat bir uyku pozisyonu bulmakta güçlük çeker. Bir taraftan da vücut kitlesi artıkça uyurken pozisyon değiştirmek güçleşir rahat bir şekilde dönülemediği için de doğal olarak verimli bir uykuda olmaz.

Hamilelikte UykusuzlukHamileyken sık sık idrara çıkmak uykusuzluğu tetikler mi
Gebeliğin ilk aylarında büyüyen rahim mesaneye baskı yapar. Doğal olarak bu baskıdan dolayı mesane kapasitesi azalır. Bu azalmanın doğal sonucu ise de sık sık idrara çıkma isteğidir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde damarlarda dolaşan kanın hacmi artacağı için bu artışa bağlı olarak böbreklerden geçen kan miktarında da artış görülür. Sonuç olarak böbrekler daha fazla kan süzecek ve daha fazla idrar üretecektir. Hem idrar üretimindeki artış hemde mesaneye olan baskı gece veya gündüz daha çok tuvalet ihtiyacına sebep olur. Gündüz bu durum fazla rahatsız etmeyebilir lakin gece uykuda uyunmak zorunda kaldığında yeniden uykuya dalmak güç olacağı için uyku kalitesi düşer. Geceleri anne karnında aktif olan bebekte annenin uyanmasına sebep olur. 

Hamileyken nefes darlığı uykusuzluğa yol açar mı

Hamilelik ilerleyip rahim iyice büyüdüğü de karın boşluğunda çok fazla yer işgal etmeye başlar. Karın içi basıncı artacağı ve karın boşluğu ile göğüs boşluğunu ayıran diyafram kasına baskı oluşacağı için gerekli olan oksijen için yeterli alan kalmadığından daha sık ve daha derin soluk alıp vermeye başlar yeterli olamadığı durumlarda nefes darlığı oluşur. Gebenin yatar pozisyondayken nefes alıp vermesi zorlaşacağı için uykuya dalarken veya uyku esnasında zorlanacaktır buda uykusuzluğun başka bir belirtisidir. 

Hamilelikteki uykusuzlukta krampların etkisi

Gebeler bu süreçte gün boyunca ayakta kaldıkları zamanda normalin üstünde yük taşımak zorunda kalır. Bu nedenle geceleri bacaklarında ağrı ve kramplar görülür. Kalsiyum eksikliği olduğu durumlarda bacak krampları görülür. Bu kramplar hamilelikte uykusuzluk problemi yaşatacaktır. Uyuma güçlüğü yaşanan bazı korkular stres sıkıntılar ve bilinç altında bebeğiyle veya doğum hakkında endişeleri de huzursuzluk yaratıp kabuslara neden olabilir. 

Hamilelikte en rahat uyku pozisyonu şunlardır:
 • Gebeliğin ilk aylarında yana dönerek uyumaya alışmak en önemli ayrıntıdır. 
 • Dizleri vücuda çekerek yan dönüp yatmak ta oldukça rahat bir pozisyondur. Bu pozisyon vücuttaki kirli kanı alt kısımdan kalbe taşıyan büyük toplar damar üzerinde ki baskıyı azaltarak kalbe binen yükünde azalmasını sağlar.
 • Sola dönük yatıldığında rahimde sola kayacağından karaciğer üstündeki baskıda azalır ve daha rahat hisseder.
 • Gebelik dönümü için tasarlanmış yastıklar bulunmakta ve bu yastıklar uyumaya yardımcı olur ve dinlendirir. 
 • Yastığı karnın altına veya bacakların arasına koymakta rahatlatıcı bir yöntemdir. Silindirik bir yastık veya  pike kıvırıp sırtınıza destek verip rahat bir pozisyon elde edebilirsiniz. Eğer farkında olmadan sırt üstü yatarsanız vü]]> Uykusuzluk Problemi https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluk-problemi.html Fri, 07 Dec 2018 09:08:22 +0000 Uykusuzluk Problemi, Uyku gün boyu yorulan insan vücudunu yıpranan sinir hücrelerinin yenilenmesi ve dinlenmesi için gerekli olan zaman dilimidir. Bu zaman diliminde meydana gelen sorunlar kişinin hem ruhen hemde bedenen yorulması Uykusuzluk Problemi, Uyku gün boyu yorulan insan vücudunu yıpranan sinir hücrelerinin yenilenmesi ve dinlenmesi için gerekli olan zaman dilimidir. Bu zaman diliminde meydana gelen sorunlar kişinin hem ruhen hemde bedenen yorulmasına neden olur. Buda bireyin kendini kötü hissetmesine neden olur. uyku zamanlamaları kişiden kişiye değişir. Bir insanın ihtiyacı olan normal uyku süre 9-10 saattir. yetişkin bir insan 7-8 saatlik uyku yeterli sayılırken bazı insanlar 3-4 saatlik uykuyla yetinebilir.Yaşlı insanların vücutları daha yavaş çalıştığı için az uyurlar. Stresli olan insanlar daha fazla uyurken neşeli insanların daha az uyuduğu bilinir. Uyku bozukluğu denildiğinde sadece uykusuzluk problemi düşünülmemelidir. Aşırı uykuda bir uyku sorunudur. Böyle durumda kişi ne kadar uyursa uyusun kendini uykusuz hisseder.

Uykusuzluk Problemi Nedenleri
 
Uyku bozukluklarının psikolojik ve biyolojik olarak birçok nedeni vardır.Ağrılı bir hastalık yada kullanılan ilaçlar uykusuzluk probleminin biyolojik belirtisi iken, duygusal sorunlar, arkadaşlık ilişkileri, sıkıntılı durumlar psikolojik nedenler olarak gösterilebilir. Bunun yanında depresyon uyku bozukluklarının en önemli nedenleri arasındadır. Bu durumdaki hasta çok zor uyur. Uyku problemi iştahı etkilediği gibi uyku düzenini de bozar. Ayrıca akşamları fazla miktarda tüketilen çay veya kahvede uykusuzluk problemine yol açar.

Uykusuzluk ProblemiUykusuzluk Probleminin Giderilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Uyku olmadan sağlıklı bir yaşam düşünülemez. Bu yüzden uyku problemi yaşayanlar bu sorunlarına bir çözüm bulmalıdırlar. Bunun için yapılması gereken uykusuzluk probleminin gerçek nedeninin bulunmasıdır. Bu sorunu bulmak için yapılması gereken uyku şablonunu takip etmektir. Yani kişi saat kaçta yattığını kaçta kalktığını geceleri kaç defa uyandığını her şeyi takip etmelidir. Böylece sorununun gerçek nedenini bulabilir. Uykusuzluk sorununu düzenlemek için gün sonlarında rahatlatıcı hareketler yapılmalıdır. İnsanlar genelde uyku problemi yaşadıklarında uyku ilacı kullanmayı tercih ederler  fakat uyku ilaçları her zaman değil stres veya depresyon döneminde kullanılmalıdır. Bir yandan da yüksek dozda ilaçlar kullanılması ruhsal ve bedensel sorunlara yol açar.
]]>
Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluga-iyi-gelen-bitkiler.html Sat, 08 Dec 2018 03:23:48 +0000 Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler, Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için uyku hapları kullanmak insanların çekindiği bir çözümdür. Uyku hapları bağımlılık yapabilir, sersemlik hali ve uyku düzenini iyice bozabilir. Bu yüzden b Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler, Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için uyku hapları kullanmak insanların çekindiği bir çözümdür. Uyku hapları bağımlılık yapabilir, sersemlik hali ve uyku düzenini iyice bozabilir. Bu yüzden bitkilerden yararlanmak daha doğru olur. Bazı bitkiler vardır ki uykusuzluğa çok iyi gelir. Bitki çaylarından da faydalanabilirsiniz. Bitkiler doğadan geldiği için güvenli ve sağlığa zarar vermez. Ama her şeyin fazlası zararlıdır. Bu yüzden aşırıya kaçmadan bitkilerden dozunda faydalanmakta yarar vardır. Şimdi gelelim uykusuzluğa iyi geldiği bilinen bitkilere:

Lavanta çiçeği: Endişeyi giderir, mide ve şişkinliğini giderici bir bitkidir. Sinir sistemini rahatlatır, kan dolaşımını arttırır. Kalp ritmini düzenler. Huzursuzluğu giderir. Bu yüzden de lavanta çiçekleri ile hazırlanan çay, daha rahat bir şekilde uyumayı sağlar.

Alıç: Alıç bitkisi de uykusuzluğa karşı önerilen bitkiler arasındadır.

Yulaf: Çiçeklenme döneminde toplanılan yulaf çiçeğinin gövdelerini ve kökleri kullanılabilir. Yulaf bitkisi fiziksel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur. Kedi otu ile de birleştirilerek kullanılabilir.

Şerbetçiotu: Uykusuzluğu giderir. Şerbetçiotu sinir sistemini yatıştırır ve uyutucu özelliği vardır. Şerbetçiotunun çiçekleri kaynatılıp içilirse uykusuzluğa iyi gelir ve şifa olur.

Kereviz sapı: Kereviz bitkisinin yeşil yaprakları da uyku getirmeye yardım olur. 

Kekik: Sakinleştirici etkisi vardır. Çileği nane yaprakları ile birleştirilerek bir çay hazırlayıp içilirse uykusuzluğa büyük fayda sağlar.

Hindiba: Uykusuzluğa hindiba çiçeği de çok fayda sağlar.

Marul:  Yeşil yapraklı sebze olan marul, askorbit asit içerir. Bu yüzden uyku getirici özelliği ile tanınır. Marulun yatıştırıcı etkisi de vardır. 

Nane: Sakinleştirici rahatlatıcı ve uyutucu etkisi vardır. Sinir sistemine faydalıdır. 

Melisa otu: Melisa otu da uykusuzluğa çok faydalıdır. 2 bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı melisa otu eklenir. Melisa çayı ile demlenir ve biraz soğuduktan sonra içilir. Melisa otu ile yapılan bitki çayı uykusuzluğu gidermeye yardımcı olur.

Muz: Muz meyvesi iyi bir uyku çekmek için çok faydalıdır.  

Uykusuzluğa İyi Gelen BitkilerUykusuzluğa iyi gelen bitkilerden çay yaparak faydalanma:

Hafif ve orta derecede olan uykusuzluk problemlerine iyi gelir, kasları rahatlatır, sinirleri sakinleştir. Bu yüzden bitkisel çaylar ile uykusuzluk giderilebilir. Bitki çayları aynı zamanda daha kaliteli ve derin bir uyku sağlayarak gün içinde enerjinizin yüksek olmasını sağlayabilir. Sakinleştirici etkisi olan papatya, sarı kantaron, kediotu, şerbetçiotu, gibi bitkilerden yapılan çayları içerken dikkat edilmesi gereken şeyler aşırıya kaçmamaktır ve özellikle depresyon, uyku ilaçları ile beraber kullanmadan önce doktora sormak gerekir.
Eğer bu çayları gereğinden fazla içerseniz gece uykunuz bölünebilir. Uyumayı kolaylaştıran bitki çaylarını uyumadan 1 saat önce içebilirsiniz.

Çarkıfelek çayı: Sakinleştirici, kasları rahatlatır ve ağrıyı hafifletir. Bu özelliği bulunan çarkıfelek bitkisi, sedatif ve analjezik özellikleri nedeniyle aztekler tarafından kullanılmıştır. Bu bitkinin içerisinde bulunan harmin bileşeni mutluluk ve iyi hissetme hali yaratarak uykuya dalmayı zorlaştıran olumsuz zihin karışıklığını ve düşünceleri ortadan kaldırır. Çarkıfelek bitkisinden elde edilen özler 2. Dünya savaşı sırasında Alman ordusu gerçeklik serumu olarak isimlendirmiştir. Aşırı tüketimi halsizliğe]]> Kronik Uykusuzluk https://www.uykusuzluk.gen.tr/kronik-uykusuzluk.html Sat, 08 Dec 2018 03:43:59 +0000 Kronik uykusuzluk: kimi insanlara göre depresyona bağlı kimi insanlara göre ise uyku problemi olarak adlandırılır. Kronik uykusuzluk psikolojik rahatsızlıkları olan ve zaman zaman depresyon durumları yaşayan insanlarda sık sık k Kronik uykusuzluk: kimi insanlara göre depresyona bağlı kimi insanlara göre ise uyku problemi olarak adlandırılır. Kronik uykusuzluk psikolojik rahatsızlıkları olan ve zaman zaman depresyon durumları yaşayan insanlarda sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen de uyku düzeninin hayat akışından ve alışkanlıklardan bozulmasına bağlı uykusuzluklar yaşanabilir. Ayrıca uyku düzeninin bozulmasına sebep olan faktörler kronik uykusuzluk problemini tetikleyen unsurlardandır. Depresyon ve diğer psikolojik rahatsızlıklar gece uykusunu olumsuz yönde etkilemektedir. Psikolojik rahatsızlıklar insanların uykusuzluk problemi yaşamasına sebep olur. Kronik uykusuzluk ani alınan haberler, yaşanan üzüntüler, heyecan duygusu, bir olaya duyulan öfke, tempolu bir yaşam ve daha bir çok neden sebebiyle vücutta uykusuzluklar yaşanabilir. Uykusuzluk gece uykusu uyumayan insanlar için çeşitli problemler ve çeşitli sıkıntılar yaşattığı bir durumdur. Bu zamanda çoğu insanda rastlanılan uykusuzluk bir çok insanın sabah olduğunda şikayet ettiği kimi insanların da çareyi doktorlar da aradığı bir sorundur. Kronik uykusuzluktan muzdarip olan kişiler öncelikle yaşam tarzını ve hayatındaki bir takım alışkanlıkları bırakmalıdır. Düzenli bir yaşam psikolojik bakımdan da size iyi geleceği için kronik uykusuzluk problemini ortadan kaldırabilir. Öncelikle sizi geceleri uyutmayan sebepleri ve alışkanlıklarınızı kendinizce belirlemelisiniz. Sizin aşamadığınız bir uykusuzluk probleminiz varsa doktor yardımı alınmalıdır.

Kronik UykusuzlukKronik uykusuzluk problemini yok etmeye yardımcı öneriler:
 • Gevşeme teknikleri: Gevşeme bazı insanlarda yorgunlukları gidermeye yardımcı olur. Gevşeme iradenizin kontrolünü elinizde tutmanızda fayda sağlayacaktır. Buda kişinin vücuduna hem zihinsel hem bedensel bir rahatlık verecektir. Gevşeme uykusuzluğu gidermeye yardımcı olur.
 • Şartlanma: Vücudunuzu uyumamak için değilde uyku için alıştırmaya çalışın. Rahat bir yatak, sessiz bir ortam ve doğru ışık ayarlamaları yapılmalıdır.Sadece uykunuz geldiği zaman yatağa yatmalısınız. Ayrıca uyku saatleriniz düzenli olmalıdır.
 • Uyku kısıtlaması: Yatakta fazla zaman geçirmeden 3-4 saatin sonunda uyandığınızda uykunuz yoksa yatakta fazla zaman geçirmeyin. Uykunuz olmadan uzun süre yatakta zaman geçirmek ve kalmak uykusuzluk problemini tetikler.
 • Uyku ilaçları: Doktorunuzun tavsiyesi ile alınan uyku ilaçları uyku sorununuza yardımcı olacaktır. Ama bu yöntem uzun süreli bir tedavi değildir. Kısa bir dönem için geçerlidir. Benzodiazepines adlı ilaç arada sırada kullanıldığında yada birkaç hafta kullanıldığında yardımcı olur. Bu ilaçlar uzun süre kullanılırsa etkisini yitirir.
]]>
Uykusuzluk Zararları https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluk-zararlari.html Sat, 08 Dec 2018 22:19:37 +0000 Uykusuzluk zararları, Uzun süre uykusuzluk kalmak kişinin ruhsal hem fiziksel sağlığını bozmaktadır. Uykusuzluk cinsel ilişkilerinize, hafıza bozukluğuna, dış görünüşe ve ruhsal sağlığınızı etkiliyor. Uzun süreli bir Uykusuzluk zararları, Uzun süre uykusuzluk kalmak kişinin ruhsal hem fiziksel sağlığını bozmaktadır. Uykusuzluk cinsel ilişkilerinize, hafıza bozukluğuna, dış görünüşe ve ruhsal sağlığınızı etkiliyor. Uzun süreli bir uykusuzluk baş ağrısına sebep olur. Uzun süre bir uykusuzluk zamanla bir çok sorun yaratır. Uykusuz kaldığımız için bir çok sorunlar oluşur. Her gün bir çok kazalar oluşur. Bunlara sebep olanlardan biri de uykusuzluktur. Uykusuz kişilerde dikkat kaybı yaşanır. Uykusuzluk insanın düşünme yeteneğini ve öğrenme kabiliyetlerimiz üzerine büyük bir etkiye sahiptir. İyi bir uyku uyumayanlar ve uykunuzu iyi alamazsanız bir problemi ya da bir soruyu iyi düşünerek çözemezsiniz. Uykunu her bir aşaması beynin bir kısmını kontrol etmektedir. Uykusuzluk insanın hafıza kaybına da yol açar. Eğer iyi uyumazsanız bir önceki gün öğrendiklerinizi ve yaşadıklarınızı unutabilirsiniz. 

Uykusuzluk insanda sağlık sorunlarında yaşatabilir, örneğin;
 • Kalp sorunlarına
 • Kalp krizine
 • Kalp yetmezliği oluşmasına
 • Kalp ritim bozukluğu ve çarpıntının oluşmasına
 • Yüksek tansiyon hastalıklarına
 • Beyin kanaması
 • Diyabet gibi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olur.
Eğer böyle bir rahatsızlık olursa hemen uzman doktorla danışın ve kendinize daha çok zaman ayırmaya çaba gösterin

Uykusuzluk ZararlarıUykusuzluğun zararları
 • Uykusuzluk cinsel sorunlarda etki eder. Bunlar yorgunluk, enerji eksikliği ve yüksek tansiyonun birleşmesi olarak görülür. Uzman doktorlara göre erkeklerde uzun süre uykusuzluk testosteron seviyesini düşürmektedir. 
 • Uykusuzluk uzun süre boyunca devam ederse depresyona yol açar. Eğer uzun süre çalışıp dinlenmiyorsanız depresyona girebilirsiniz. Depresyona girdiğinizi hissediyorsanız hemen uzman bir doktora danışıp yardım alın. 
 • Uykusuzluğun etkileri saymakla bitmez bunlardan biri ise cilt yaşlanmasıdır. Eğer uzun süre uykusuz kalırsanız cildiniz zarar görüp yıpranabilir uykusuzluk kronik bir hale geldiği zaman ciltte kırışıklıklar ve göz altındaki halkalar ve morluklar çıkmaya başlar. Uykusuz kaldığımızda strese gireriz. Strese girdiğimiz zaman ise cildimizde kırışırlar meydana çıkıyor.                        
 •  Unutkanlık en çok uykusuzluk sebep olur. Eğer çok uykusuz kalırsanız unutkanlığa yol açar. İyi uyursanız kendine zaman ayırırsanız hafızanız daha güçlü kalır. 
 • Uykusuzluk gece geç saatlere kadar çalıştığımız için her dakika bir şeyler yeriz ve buda kilo alamaya yöneliktir. Geç saatler kadar çalışır ve yağlı şeyler yenilir ve kilo alınır. Uykusuz kalırsak en çok yağlı ve karbonhidrat yiyeceklere olan isteği artırıyor ve kilo alıyoruz. Bu kilo en çok kadınlarda strese sokuyor. 
 • Uykusuzluk bazen ölüm riskinde yol açabilir. Eğer uzun süre uykusuz kalırsak kalp krizi geçirip ölebiliriz. Uzun süre uykusuz kalırsak zaman zaman alıştıklarını söylerler. Buda uykusuzluk çeken kişilerin yanıldığını en büyük noktadır. Onlar bunları böyle düşünürken aslında enerji kaybedip ölüm riskini arttır. Kısacası uykusuzluk birçok ciddi yönleri olduğundan biraz ciddiye alıp ve biran önce önlem almaya bakın durumunuz dahada kötüleşirse uzman doktorlara yönelebilirsiniz
]]>
Uykusuzluğa İyi Gelen https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluga-iyi-gelen.html Sun, 09 Dec 2018 05:34:25 +0000 Uykusuzluğa İyi Gelen, Uykusuzluk insanın uyku isteği olmasına, uyumak istemesine rağmen uyuyamama halidir. İnsanların günde ortalama 7-8 saat uyuması gerekir. Bazı uykusuzluk sebepleri psikolojik kökenli ve ya kronik Uykusuzluğa İyi Gelen, Uykusuzluk insanın uyku isteği olmasına, uyumak istemesine rağmen uyuyamama halidir. İnsanların günde ortalama 7-8 saat uyuması gerekir. Bazı uykusuzluk sebepleri psikolojik kökenli ve ya kronik olabilir. Bazıları ise günlük hayatta alınabilecek basit önlemler, yapılacak ufak tefek değişiklikler sayesinde giderilebilir.

Uykusuzluk Nedenleri

 • Stres
 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Tıbbi hastalıklar

Uykusuzluğa İyi Gelen Önlemler

 • Çok geç yemek yemekten kaçınmak, geç saatlerde mideyi yoracak gıdalardan uzak durup yoğurt gibi mideye iyi gelecek gıdalara yönelmek.
 • Yatmadan önce uykuya hazırlık yapmak, televizyon, telefon, bilgisayar ve ışık kaynaklarından uzak durmak.
 • Gürültü ve ışık kaynağı gibi işitsel ve görsel etkenleri ortadan kaldırmak, sessiz ve ışıksız rahat bir ortamda uykuya hazırlanmak.
 • Kafein içeren içeceklerden uzak durmak, çay, kahve gibi içecekleri azaltmak, uyku saatine yakın zamanda tüketmemek.
 • Nikotin, sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmak.
 • Zihni meşgul edecek sorunları azaltmaya çalışmak.
 • Doktorunuza danışarak uykusuzluk problemini tetikleyecek antidepresanları kullanmamak bununla ilgili önlemler almak.
 • Her gün aynı saatte yatmaya özen göstermek.

Uykusuzluğa İyi GelenUykusuzluğa İyi Gelen Tedavi Yöntemleri

Meditasyon: Düzenli ve doğru yapılan meditasyon hormon seviyelerini düzenleyerek uyumaya yardımcı olur.

Hipnoz: Yapılan çeşitli çalışmalar hipnozun uykuya ve uyku süresini ve uyku kalitesini artırarak uykusuzluğa iyi gelen bir tedavi olduğu görülmüştür.

Melatonin Takviyesi: Melatonin takviyesi beyinde, uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyerek doğal hormon oluşumuna yardımcı olur ve uykuyu tetikler.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Papatya Çayı: En çok kullanılan uyku bozukluğu düzenleyici bitki çayıdır. Ağrı kesici ve antiseptik özelliği vardır, kas spazmlarını hafifletir, hazmı kolaylaştırır.

Çarkıfelek Çayı: Sedatif ve analjezik özellikleri nedeniyle Aztekler tarafından ve Almanlar tarafından İkinci Dünya Savaşında gerçeklik serumu olarak kullanılmıştır. Sakinleştirici, ağrı kesici, kas sistemi bakımından rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca içerisinde bulunan harmin sayesinde, mutluluk verir ve uyumayı zorlaştıran zihin karışıklığı ve stresi ortadan kaldırır.

Kediotu Çayı: Özellikle ağrı, kramplar, regl sancısı, kaygı, sindirim sorunları nedeniyle yaşanan uykusuzluk için kullanılır.

Şerbetçiotu Çayı: Huzursuzluğu giderir, rahatlatıcıdır, gerginlik ve kaygı nedeniyle yaşanan uykusuzluğa birebirdir. Hamilelikte kullanılmaması gerekir.

]]>
Uykusuzluk https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluk.html Sun, 09 Dec 2018 12:31:23 +0000 Uykusuzluk, Uykuya dalmada sorun yaşamak, uykuyu sürdürmekte sıkıntı çekmek ve uykudan kalktığında dinlenmiş hissedememek gibi şikayetleri olan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Yetişkin kişilerin % 20'sinde ortalama ol Uykusuzluk, Uykuya dalmada sorun yaşamak, uykuyu sürdürmekte sıkıntı çekmek ve uykudan kalktığında dinlenmiş hissedememek gibi şikayetleri olan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Yetişkin kişilerin % 20'sinde ortalama olarak süreğen bir uykusuzluk sorunu vardır. İlerleyen yaşlarda özellikle kadınlarda uykusuzluk hastalığı daha sık görülür. Uykusuzluk hastalığının diğer adı tıpta İnsomiadır. Kişilerde uykunun süresi ve zamanı, altta yatan hemeostatik uyku sürümü veya sirkadiyen süreçlerle belirlenebilir. Uykusuzluk kişilerde bir çok olumsuzluklara neden olur. 

Bunların başında;
 • Kişide yorgunluk,
 • Halsizlik,
 • Düşük yaşam kalitesi,
 • Artan saplık harcamaları, 
 • İş veya okul gibi her gün gidilmesi gereken yerlere gidememe veya verimli olamama,
 • Birebir ilişkide yetersizlik, gibi olumsuzluklara neden olabilir.
İki çeşit uykusuzluk problemi vardır. bunlar, akut uykusuzluk ve kronik uykusuzluktur. Akut uykusuzluk hastada bir gün ile üç gün arasında sürer ve genelde yattığı yeri değiştiren kişilerde gözlemlenir. Başka yatakta yatamayan kişilerde görülen akut uykusuzluk, bulunduğu mekana, stresine veya davranışsal bozukluklara neden olabilir. Bu tür kişİler genelde başka yerde yatmazlar ve bu şekilde akut uykusuzluktan kendilerini korumaya çalışırlar. Bu sadece geçici bir çözüm oluğundan bir hekime başvurulmalı ve nedeni araştırılarak tedavi edilmelidir. Özellikle hasta kişilere stres azaltıcı yöntemler önerilmelidir.
Kronik uykusuzluk ise, birincil ve ikincil kronik uykusuzluk olarak kendi içerisinde ikiye ayrılır. birincil kronik uykusuzluk, tüm kronik uykusuzlukların %10-20 kadardır. Kronik uykusuzluk üç alt tipten oluşur.
 • Uyku durumunu yanlış algılayarak Polisomnografik olarak kaydedilen uyku ile hastanın algıladığı uyku arasında yaşanan tutarsızlık şeklindedir.
 • Şartlanmaya bağlı oluşan veya psikofizyolojik uykusuzluk aslında, uykusuzluk ve bu durumun sonuçlarından korkunun yol açtığı bir anksiyete bozukluğudur. 
 • Üçüncü ve son olarak da idiopatik uykusuzluk gelir. genelde yaşam boyu sürer ve çoğunlukla diğer nedenlerin dışlanması sonucu bu tanılama konur. 
İkincil kronik uykusuzluk, bu tür bir uykusuzluk problemi yaşayan kişiler genelde psikiyatrik hastalardır. Kronik uykusuzluğun en yaygın halidir. Özellikle uykuya dalmada zorluk veya gecenin bir yarısı uyanmak gibi yada uykuya tekrar dönmeme gibi durumları vardır. Ayrıca gece uykularının dışında gündüz uykularını da etkileyen durumlar vardır. Gündüz uykularında da bu hastalığı yaşayan kişilerde yorgunluk hissi, konsantrasyon bozukluğu, rahatsızlık, hafıza problemleri ve depresif modlar gözlemlenir. 

UykusuzlukTedavisi;

Uykusuzluk, hastalığında davranışsal terapi dediğimiz yöntem oldukça aktif kullanılan bir yöntemdir. Uykusuzluk hastalığı birçok kişide kendisini gösterse de genelde göz ardı edilen bir rahatsızlıktır. Her ne kadar insanlar tedavi edilemeyeceğine inansa da tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Ama hastalar kolay yolu seçip uyku ilaçları kullanmayı tercih ediyorlar. Bu hastalığın en iyi tarafı aslında ilaç gerektirmeden tedavi edilebilmesidir. Yalnız başka bir hastalığın tetiklediği bir durum değilse bu durum geçerlidir. Bu yüzdende pek çok terapist uykusuzluk rahatsızlığını kavramsal ve davranışsal terapi ile tedavi eder. Davranışsal terapi uykusuzluk hastalığında bir tedavi yöntemidir. Uygulandığı birçok hastayı da tedavi edebilen bir yöntemdir. Ortalama olarak ilaç kullanmadan bu yöntem ile % 80 civarında hasta tedavi edilebilir. Bu yöntemin ana amacı uyku düzenini ve alışkanlıklarını değiştirmektir. Örnek verecek olursak yatağınızı tv izlemek için kullanıyor iseniz bu alışkanlığı bırakmanıza neden olarak yatağın sadece uyku için olduğunu hissetmeniz de yardımcı olur. Davranışsal ter]]> Uykusuzluk Duası https://www.uykusuzluk.gen.tr/uykusuzluk-duasi.html Mon, 10 Dec 2018 02:25:54 +0000 Uykusuzluk duası; Bir çoğumuz gece yastığa başını koydu mu hemen dalar uyur fakat bir çoğumuzda sağa dön sola dön bir türlü uyuyamayız. Genelde bir rahatsızlık veya hastalık durumlarında uyumakta güçlük çekeriz fakat be Uykusuzluk duası; Bir çoğumuz gece yastığa başını koydu mu hemen dalar uyur fakat bir çoğumuzda sağa dön sola dön bir türlü uyuyamayız. Genelde bir rahatsızlık veya hastalık durumlarında uyumakta güçlük çekeriz fakat bezen fiziki hiç bir hastalığımız yokken de uyku uyuyamadığımız zamanlar olabiliyor. Genelde bebekler veya çocuklarda uykusuzluk orunu görülse de biz yetişkinlerde son yıllarda sık sık uykusuzluk çektiğimiz konusunda şikayetlerimizi dile getiriyoruz. Bir çoğumuz bu şikayetlerimiz için psikolog kapılarını aşındırıyoruz. Bir çoğumuzda her derdin Allah'tan geldiğine inanıp bunun bir hastalık olmadığını düşünüm uykusuzluk için dua etmeyi tercih ediyoruz. Uykusuzluk genelde stresten veya kafaya bir olayı fazla takmaktan gelen bir problemdir. Buna psikolojik de diyebiliriz. Uykusuzluk problemi çeken kişilerin bir çoğunun mutlaka aşmakta güçlük çektiği bir sorunları bulunmaktadır. Bunun ilacı tabi ki Allah'ı teala dadır. Bu nedenle uykusuzluk için dua etmekte büyük fayda vardır.

Uykusuzluk duası okumak için neler yapmak gerekir; Uykusuzluk için okunacak dua cuma günü başlanılması gerektiğini belirtip nasıl yapılması gerektiğine geçelim. Öncelikle gusül gerektiren bir durumda iseniz. Gusül abdest almak gerekir. yok gusül abdestiniz var ise normal namaz abdesti alıp 70 adet tövbe istiğfar çekip duaların kabulü için iki rekat nafile namazı kılıyoruz. Daha sonra Besmele'i Şerifi 3 defa, Ayete'l-Kürsi 3 defa, Vela Yeüdühü Hıfzıhüma 3 defa okuyoruz. Bu ayetler sayesinde korktuğumuz ve bizleri uykumuzdan eden düşüncelerden emin olup korkularımızı yeniyoruz. Daha sonra uykusuzluk için edeceğimiz dua geçiyoruz. Birbirine bağımlı olarak Yedi gün duamızı ettik mi Allah'ın izni ile uykusuzluk problemimiz ortadan kalkıyor. 

Uykusuzluk DuasıUykusuzluk duası; 
 • Cuma günü; 1000 Defa Allah" ismini tespih ediyoruz. 
 • Cumartesi günü; 1000 defa La İlahe illallah" Tespihini çekiyoruz. 
 • Pazar günü; 1000 defa Ya hayyü ya kayyüm" tespihini çekiyoruz. 
 • Pazartesi günü; 1000 defa La havle vela kuvvete illa billahil Aliyyil azıym" tespihini çekiyoruz.
 • Salı günü; 100 defa Cezallahü anna seyyidina Muhammeden ma hüve ehlühü" tespihini çekiyoruz.
 • Çarşamba günü; 1000 defa Estağfirullahel azıym" tespihini çekiyoruz. 
 • Perşembe günü; 10001 defa Sübhanellahi ve bi hamdihi" tespihini çekiyoruz.
Duaya geçmeden önce belirtmek gerekir ki bu tespihleri çekmeye başlamadan önce mutlaka yapılması gerekenlere sadık kalıyoruz. İlk günden sonraki günler bir fatiha ve üç ihlas okuyup tespihe başlayabiliriz. Ameller niyetlere göredir bu nedenle biz niyetimizi alıp bütün kalbimizle inanarak dua etmeliyiz. Bu şekilde yapılan dua Allah'ın izni ile kabul olunur. 

Uykusuzluk duası etmek için abdest alıp yata girildiğinde kıbleye dönüp oturarak ellerimizi açarak bir Fatiha üç İhlas ve bir Ayete'l kürsi okuduktan sonra Ey Rabbım sen her şeyi gören ve bilensin bizlerin içimizde ne yaşadığımızı sen biliyor ve derdimizden anlıyorsun Bizlere derman ve dayanma gücü ver hastalıklarımıza şifa dertlerimize deva ver. Allah'ım içerisinde bulunduğum uykusuzluk hastalığından sana sığınır senden medet dilerim. Allah'ım tüm Müslüman din kardeşlerimle birlikte ailemi Ve beni sağlık ve sıhhate kavuştur. Sen her şeye kadirsin. Subhane rabbike Rabbil izzeti amma yesifun, vesslamun alel mürselin, velhamdülil lahi rabbil alemin amin. duaların kabulü için fatiha.... Deyip Fatihayı okuyoruz ve sağ tarafımıza yatıp uyuyoruz. Allah'ın izni ile uykusuzluk problemi diye bir sorunumuz kalmıyor.

Ayrıca Bir sürahi suyun içerisine 123 defa Yasin'i şerifi okuyalım ve Yasin'i şerifin 7 ayeti mubin ile bitiyor ve bu kısımlarında suyun içerisine hu diyerek üfleyelim.<]]> Yorgunluk Ve Uykusuzluk https://www.uykusuzluk.gen.tr/yorgunluk-ve-uykusuzluk.html Mon, 10 Dec 2018 15:14:02 +0000 Yorgunluk Ve Uykusuzluk, Kimi zaman aşırı yorgunluğundan ardından durduk yerde uyku ve halsizlik hissi oluşur. Bazı kişilerde devamlı yorgunluk hissine daha çok rastlanmaktadır. Bu durum genelde kansızlıktan kaynaklanmaktadır. Y Yorgunluk Ve Uykusuzluk, Kimi zaman aşırı yorgunluğundan ardından durduk yerde uyku ve halsizlik hissi oluşur. Bazı kişilerde devamlı yorgunluk hissine daha çok rastlanmaktadır. Bu durum genelde kansızlıktan kaynaklanmaktadır. Yorgunluğun yanı sıra uyuma isteği ile sanki her an bayılacakmış hissiyatı oluşmaktadır. 

Sürekli Yorgunluk Ve Uyku Hali
Kişinin gün içerisindeki işlerini yapmasına engel olarak kişinin hayatını oldukça olumsuz şekilde etkilemektedir. Devamlı hissedilen yorgunluğun önüne geçmek için aslında çok da zor değildir. Ancak yorgunluk hali ve dolaylı olarak hissedilen uyku halinin birçok nedeni bulunmaktadır. Olumlu sonuçlar için yapılması gereken ilk şey rahatsızlığın sebebi araştırılarak sebebe göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. 

Yorgunluk Ve Uykusuzluk Neden Olur

İdrar Yolu Enfeksiyonu 
İdrar yolunda oluşan enfeksiyon kendisini idrar yapma anında yanma ile sık, sık tuvalet ihtiyacı duyma gibi belirtilerle gösterir. Devamlı uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri de idrar yolunda oluşan enfeksiyonu işaret etmektedir. İdrar yolunda oluşan enfeksiyon genelde korunmasız bir şekilde cinsel ilişki sonunda görülür. Vajinaya bulaşan bakterilerin artması ve birikmesi ile birlikte bu bölgede enfeksiyon rahatsızlığı oluşur. Bu neden ile genital bölgenin temizliğine çok dikkat edilmelidir. İdrar yolunda oluşan enfeksiyonda genelde ilaç tedavisine başvurulmaktadır. İlaç tedavisi ile birlikte devamlı uykusuzluk ve yorgunluk hissi de zamanla geçmektedir.

Yorgunluk Ve UykusuzlukAşırı Kafein Tüketimi
Çoğu zaman enerji desteğine veya aşırı bastıran uykunun kaçması için kafeinli içecekler içilir. Ancak kimileri aşırı tüketilen kafeinli içecekler tam tersi etki göstererek halsizliğe ve yorgunluğa sebep olmaktadır. Kafein içeren kola, çikolata, kahve ve çay gibi gıda ürünlerinin az seviyede tüketilmesi yorgunluk hissine engel olmaktadır.

Kansızlık
Kansızlık rahatsızlığından dolayı devamlı uyku hali ile yorgunluk şikayetine oldukça fazla rastlanılmaktadır. Özellikle bayanlarda bu durum erkeklere göre daha fazla görülür. Adet döneminin normalinden daha fazla sürmesi ve kanamanın yoğun olması kadında kansızlığa yol açar. Bu sebep ile özellikle de adet döneminde bayanlarda aşırı halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. Adet kanaması haricinde demir eksikliği ve B12 vitaminin eksikliği gibi durumlarda kansızlığa yol açmaktadır. Kansızlıktan kaynaklanan yorgunluk hissinin tedavi yöntemi için öncelikle kansızlığa neyin yol açtığı araştırmalıdır. Kansızlığa sebep olan faktörler değerlendirildikten sonra tedavi sürecine geçilmelidir. B12 vitamini ve demir eksiliğinden dolayı rahatsızlığa engel olabilmek için çeşitli birçok ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Tiroit Bezi Rahatsızlıkları
Tiroit bezinde oluşan rahatsızlıklar ile tiroit bezinin oldukça yavaş çalışması devamlı yorgunluk ve uykusuzluğa sebep olmaktadır. Tiroit bezinin az salınım üretmesi ve yapması durumunda oldukça fazla rastlanır. Bu rahatsızlığın tedavisi için öncelikle kan testi yapılarak kanda bulunan T3 ile T4 tiroit bezi hormonlarının değerleri incelenmektedir. İncelenen değerlerin sonucunda tanı konularak tedavi sürecine başlanır.

Eğer devamlı yorgunluk ve uyku hali problemi yaşamakta iseniz bu durum çeşitli birçok rahatsızlıktan kaynaklanabileceğinden dolayı mutlaka uzmana başvurmalısınız. Özellikle de gün içerisinde işlerinizi ve aktivitelerinizi yapmanıza engel olacak bir şekilde şiddeti hissedilen yorgunluk hali kesinlikle ama kesinlikle göz ardı edilmemelidir. 
]]>